fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

PGE nie sprzeda w tym roku Exatela

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Jak wynika z informacji "Rz", energetyczny potentat do 4 stycznia przedłużył czas na składanie ofert na kupno telekomunikacyjnej spółki
Do II etapu przetargu o Exatel weszły Polkomtel i Mediatel. Odpadły Netia i GTS. Mówiło się jednak, że jeśli proponowane kwoty nie będą dla Polskiej Grupy Energetycznej satysfakcjonujące, to da ona szansę innym podmiotom. Na to liczą GTS i Netia.
PGE o przyczynach zmiany terminu mówić nie chce. – Ze względu na konkurencyjność procesu nie komentujemy go – usłyszeliśmy tylko. Czy to kwestia słabych ofert? Prawdopodobnie nie. Dopiero dziś bowiem kończy się czas, w którym Polkomtel i Mediatel miały przeprowadzić badanie due diligence Exatelu. Z racji powiązań kapitałowych z PGE i upolitycznienia obu tych firm to właśnie Polkomtel jest od początku typowany na pewniaka do zakupu Exatelu.
Trzeba jednak pamiętać, że równocześnie trwają przygotowania do sprzedaży papierów Polkomtelu. PGE ma 21,85 proc. akcji operatora. Razem z Orlenem, KGHM i Węglokoksem wystawi na sprzedaż 75,6 proc. udziałów w Polkomtelu.
Do transakcji mogłoby dojść w II kw. 2011 r. Ewentualne wcześniejsze kupno Exatelu przez Polkomtel wpłynęłoby więc na to, ile potencjalni inwestorzy byliby skłonni zapłacić za operatora sieci Plus.
PGE liczyła, że uda się sprzedać Exatel w 2010 r. To pomogłoby zasypać dziurę w przychodach, która pojawia się ze względu na malejące wpływy z rekompensat. PGE dostaje je za rozwiązane kontrakty długoterminowe na sprzedaż energii, tzw. KDT.
Ale przełożenie transakcji szacowanej przez analityków na 0,7 – 1 mld zł nie musi być dla PGE dramatem. Rekompensaty za KDT, które dostanie, będą wyższe, niż planowano. Wpływy ze sprzedaży Exatelu i tak nie przełożyłyby się też w całości na zysk grupy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA