fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Konkurs dla stron www - Internet przyjazny dla dzieci

Komisarz Neelie Kroes
AFP
Ruszył konkurs na najlepsze pozytywne treści online dla dzieci. O tytuł najlepszej strony w Europie walczą te serwisy www, które edukują i rozwijają wyobraźnię
– Dzieci rozpoczynają swoją przygodę z Internetem w coraz młodszym wieku, dlatego powinniśmy się starać, by surfując w sieci, czuły się pewnie i łatwo trafiały na bezpieczne, edukacyjne i dostosowane do ich wieku treści – mówi Neelie Kroes, komisarz europejska ds. agendy cyfrowej.
Konkurs organizuje Komisja Europejska we współpracy z krajowymi centrami Safer Internet. Bierze w nim udział 14 państw UE. W Polsce za jego przeprowadzenie i koordynację odpowiedzialne są Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Organizacje stworzyły wespół Polskie Centrum Programu Safer Internet (Bezpieczny Internet).
W konkursie mogą wystartować strony przygotowane specjalnie na ten cel lub strony już istniejące w sieci. Nieistotne, czy będą to animacje, informacje, gry czy zabawy multimedialne. Warunek – pozytywne, mądre treści dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. W europejskim konkursie jest też kategoria uwzględniająca niepełnoletnich twórców. A więc mogą wystartować również strony tworzone przez 12 – 17-latków (autorstwo indywidualne lub grupowe). W pierwszym etapie wyłonieni zostaną laureaci każdej z kategorii na poziomie kraju. W drugim zwycięzcy pierwszego powalczą o prestiżowy puchar Komisji Europejskiej.
W Polsce funkcjonuje już wiele stron dla dzieci, na które warto zwrócić uwagę. Wśród nich warunki konkursu spełniają według nas na pewno strony takie jak [link=http://www.ciufcia.pl" "target=_blank]www.ciufcia.pl[/link] – dla zupełnych maluchów, w wieku od dwóch do sześciu lat, [link=http://sieciaki.pl" "target=_blank]sieciaki.pl[/link], [link=http://lubisie.pl" "target=_blank]lubisie.pl[/link], [link=http://miastodzieci.pl" "target=_blank]miastodzieci.pl[/link], [link=http://czasdzieci.pl" "target=_blank]czasdzieci.pl[/link], [link=http://republikadzieci.pl "target=_blank]republikadzieci.pl[/link]. W serwisach takich jak te oceniane będą nowatorstwo, atrakcyjność, wiarygodność, bezpieczeństwo. Zgłoszenia przyjmowane będą do 28 lutego 2011 roku; formularz dostępny na stronie [link=http://www.saferinternet.pl/konkurs" "target=_blank]www.saferinternet.pl/konkurs[/link].
Jednocześnie twórcy Safer Internet przypominają, że wirtualna sieć to również mnóstwo realnych zagrożeń dla najmłodszych. Prócz zaburzeń zdrowotnych związanych ze zbyt długim przesiadywaniem przez monitorem komputera istniej również ryzyko uwiedzenia, wyłudzania danych osobowych, emocjonalny szantaż. W razie takich sytuacji pomocy można szukać na stronie [link=http://helpline.org.pl" "target=_blank]helpline.org.pl[/link] i pod nr. telefonu tej organizacji: 800 100 100.
A gdy przypadkowo natkniemy się na treści pornograficzne w Internecie, zwłaszcza z udziałem dzieci, należy zgłosić to, choćby anonimowo, na stronę [link=http://www.dyzurnet.pl" "target=_blank]www.dyzurnet.pl[/link] (e-mail: [mail=dyzurnet@dyzurnet.pl]dyzurnet@dyzurnet.pl[/mail], tel. 801 615 004).
Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała specjalny program edukacyjny e-learning (lekcje typu „Znajomi-nieznajomi.pl”, „Stop cyberprzemocy!”) dla szkół, dzieci i rodziców. Materiały są dostępne na stronie [link=http://www.dzieckowsieci.pl" "target=_blank]www.dzieckowsieci.pl[/link].
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA