fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kapitał żelazny pomaga przetrwać trudne czasy

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Kapitały żelazne i fundusze wieczyste pomagają organizacjom dobroczynnym przetrwać trudne chwile. Reinwestują one środki, przekazując je na cele statutowe
Kto może pomóc w działalności finansowej fundacji i stowarzyszeń, a także czy polskie przepisy sprzyjają budowaniu tzw. kapitałów nienaruszalnych - na te m.in. pytania odpowiadali uczestnicy seminarium zorganizowanego w tym tygodniu w Warszawie przez Forum Darczyńców, Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej i British Council.
— Największym wyzwaniem dla fundacji jest spadek stóp procentowych oraz inwestowanie w aktywa o podwyższonym ryzyku, które utrudniają realizowanie statutowych celów - mówił Andrzej Rojek z Lydian Asset Management. Firma zarządza aktywami finansowymi organizacji, instytucji, funduszy emerytalnych, uczelni wyższych i korporacji w USA.
Na seminarium zorganizowanym przez Forum Darczyńców w skład którego wchodzi szereg stowarzyszeń i fundacji zaprezentowane zostały różne modele kapitałów żelaznych, które stanowią jedno ze źródeł działalności organizacji.
W Polsce wśród organizacji pozarządowych wchodzących w skład Forum Darczyńców największy do tej pory kapitał żelazny zgromadziła na swoim koncie Fundacja Batorego, która zebrała na koniec zeszłego roku 130 mln zł.
- Warunki, które sprzyjają gromadzeniu funduszy na kapitał żelazny to dobra marka, doświadczenie, sprawny zarząd, a także przygotowanie strategii inwestycyjnej, która pozwala skutecznie pomnażać zebrane środki - mów Ewa Kulik - Bielińska z Fundacji Batorego.
Dla porównania kapitał żelazny Nidzickiego Funduszu Lokalnego, który w ciągu 10 lat wypłacił młodym ludziom z regionu 570 stypendiów wynosi obecnie 750 tys. zł. - Źródła finansowania, które m.in. złożyły się na kapitał żelazny to: darowizny firm i osób fizycznych, odpisy od wynagrodzeń, zbiórki uliczne, dobroczynny bal charytatywny - mówi Barbara Margol, prezes funduszu.
Z kolei Fundacja 10 kwietnia, która została powołana po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem przez 29 największych polskich firm zarówno prywatnych jak i państwowych, pozyskała do połowy września na poczet kapitału wieczystego 3 mln. zł.
Powołana w 2009 roku fundacja Auschwitz Birkenau chce natomiast na poczet kapitału wieczystego zebrać 120 mln euro.
— Fundacja powstała w odpowiedzi na trudną sytuację finansową Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Będzie ona finansowana z przychodów stałego funduszu wieczystego, a wypracowane środki przeznaczone są na wieloletnie programy konserwatorskie - mówi Anna Miszewska z fundacji.
Na razie darczyńcami są rządy kilku państw, w tym głównie Niemiec, ale w przyszłości fundacja będzie starać się też od darowizny od osób prywatnych.
W tym tygodniu ruszyła również kampania społeczna pod nazwą „Jesteśmy dziś jutro zawsze”, promująca zdobywanie i zarządzanie kapitałami i funduszami wieczystymi. Kampanię organizują AXA Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i Akademii Rozwoju Filantropii.
Organizatorzy kampanii chcą, by kapitały żelazne budowały solidne podstawy finansowe dla obywatelskich inicjatyw, instytucji publicznych i organizacji społecznych.
[ramka][b]Kapitał żelazny[/b] (ang. [i]endowment[/i], inaczej wieczysty) to środki finansowe, które organizacja zdobywa i gromadzi po to, by czerpać z nich zyski przeznaczane na realizację jej celów statutowych. Stanowi on ważne i stabilne źródło finansowania działań podejmowanych przez organizacje prospołeczne. Zasadą główną jest nienaruszalność kapitału żelaznego oraz jego stałe pomnażanie.
[b] Fundusz wieczysty[/b] może nosić imię konkretnej osoby czy rodziny. W Polsce od kilku lat fundusze wieczyste są zakładane m.in. przy Akademii Filantropii. Z przychodów z funduszy wieczystych finansowane są konkretne projekty lub działania wskazane przez darczyńcę. Na założenie funduszu wieczystego przyjmuje się darowizny w gotówce, papierach wartościowych oraz zapisy spadkowe. [/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA