fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Niezależne Zrzeszenie Studentów obchodzi 30-lecie

Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch
Jan Bończa-Szabłowski
Maciej Maleńczuk, Elektryczne Gitary, Paweł Kukiz, Oddział Zamknięty i Krystyna Prońko będą gwiazdami koncertu „Trzymaj pion” zorganizowanego z okazji 30. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
NZS jest pierwszą niezależną organizacją studencką w Europie Wschodniej. To rówieśniczka „Solidarności”, choć bardziej radykalna niż ona, bo jako ruch studencki miała mniej do stracenia. Po wprowadzeniu stanu wojennego studenckie zrzeszenie zostało zdelegalizowane, a wielu jego działaczy aresztowano. NZS zaczął działać w podziemiu. Organizował demonstracje uliczne, koncerty, spektakle teatralne, dyskusje i odczyty. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kluby dyskusyjne. Po upadku komunizmu oraz zmianie ustroju został ponownie zarejestrowany – 22 września 1989 roku.
Warto przypomnieć, że z NZS wywodzi się wiele postaci polskiej sceny politycznej ostatnich dwudziestu lat – Donald Tusk, Mariusz Kamiński, Jan Maria Rokita, Grzegorz Schetyna, Przemysław Gosiewski, Bogdan Klich, Paweł Piskorski. Wszystkich połączył antykomunistyczny rodowód. Różnice polityczne istnieją, ale więzi towarzyskie wśród byłych działaczy NZS wciąż trwają.
Krakowski koncert na 30-lecie NZS to – jak zapewniają organizatorzy – okazja do odświeżenia i pokazania wartości, które przyświecały zrzeszeniu w najważniejszych latach jego istnienia, czyli w okresie 1980 – 1989. Artyści zaproszeni do udziału w jubileuszowym koncercie byli przed laty mocno związani z tą organizacją. Jarosław Gugała, dziś szef programów informacyjnych Polsatu, zapisał się do NZS 13 grudnia 1981 roku, Filip Łobodziński należał do niego dużo wcześniej, Hirek Wrona, znany dziennikarz muzyczny, zakładał tę organizację na swojej uczelni w Rzeszowie. Kuba Sienkiewicz, lider Elektrycznych Gitar, będąc studentem medycyny, śpiewał na strajkach studenckich...
Takich postaci jest w tym koncercie znacznie więcej.
[i]Trzymaj pion: 30-lecie NZS
22.00 | polsat | SOBOTA[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA