fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Granty z UE budzą polski Internet

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Ruszają kolejne portale wsparte unijnymi pieniędzmi
W lutym „Rz" zwróciła uwagę na niepokojące zjawisko: prawie połowa e-biznesów, które dostały dotację z UE w 2008 r., nie rozpoczęła działalności. Chodzi o wsparcie z działania 8.1 programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka". Z informacji „Rz" wynika, że sytuacja powoli się poprawia. W sieci pojawia się coraz więcej serwisów, które powstały dzięki pieniądzom z UE. Kilka dni temu działalność oficjalnie rozpoczął należący do spółki Team Solutions Podajdalej.pl, kojarzący internautów poszukujących porad. Za wart 700 tys. zł projekt w 85 proc. zapłaciła Bruksela. W ciągu kilku dni światło dzienne ujrzy także nowa wersja FRU.pl (własność Travel Interactive SA), który umożliwia rezerwację lotów i hoteli.
– Startujemy na dniach, nie później niż w najbliższy poniedziałek pokażemy nową wersję serwisu – mówi Dominika Mackiewicz, PR manager FRU.pl.
W maju wystartował Lokter.pl. Serwis umożliwia rekomendowanie ciekawych miejsc i wydarzeń w okolicy użytkownika. Wśród beneficjentów dotacji jest także firma Iweii.com, która stworzyła serwis Poznajomosci.pl pośredniczący w zakupach w sieci. Wystartował on na początku czerwca. Wysyp projektów to jakościowa zmiana w porównaniu z początkiem 2010 r., kiedy portal TwojaEuropa.pl zestawił listę 100 biznesów, które otrzymały największe unijne granty. Prawie połowa z nich nie działała, a 14 spośród największych 25 nie miało nawet strony WWW, co pod znakiem zapytania stawiało przyszłość części z inwestycji. Wydaje się, że tego niebezpieczeństwa dziś nie ma. Wspomagane przez UE firmy snują śmiałe plany. – Mamy ok. 250 tys. użytkowników. Do połowy 2011 r. chcemy mieć 1,5 miliona – mówi „Rz" Piotr Hałasiewicz z Team Solutions, właściciela Podajdalej.pl.
Ożywienie wśród internetowych biznesów wymogły m.in. terminy narzucone przez Brukselę. Pierwszą turę naboru wniosków uruchomiono w 2008 r., a przedsiębiorcy mają dwa lata na realizację projektu i rozliczenie faktur. – Realizacja wielu projektów zajmuje często więcej czasu, niż przewidywano. Nie bez winy była także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która opóźniała wypłaty – tłumaczy Marcin Dyczak, kierownik projektu w Iweii.com.
Jutro rozpoczyna się kolejna, piąta już tura naboru wniosków w działaniu 8.1 PO „Innowacyjna gospodarka", w której do rozdysponowania jest rekordowe 320 mln zł. Kryteria przyznawania dotacji po raz kolejny zaostrzono, tak by promować najbardziej innowacyjne, dobrze zaplanowane i przygotowane projekty. – Oby poszło to w parze z bardziej merytoryczną ich oceną. Do tej pory dotację dostawało wiele mało oryginalnych przedsięwzięć – komentuje Marcin Dyczak.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA