fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Czy harcerze dali się okpić w sprawie krzyża

Liczyli na pomnik w miejscu krzyża. Ale Kancelaria Prezydenta może zasłonić się brakiem zgody konserwatora zabytków
Po wtorkowym porozumieniu między Kościołem, Kancelarią Prezydenta i harcerzami wydawało się, że spór o krzyż został zażegnany. Zdecydowano, że symbol smoleńskiej tragedii postawiony w dniach żałoby przed Pałacem Prezydenckim zostanie przeniesiony do kościoła św. Anny.
Warto przypomnieć, że harcerze nie domagali się, by krzyż przed Pałacem pozostał. Przeciwnie, opatrzyli go napisem: „Ten krzyż to apel harcerek i harcerzy do władz i społeczeństwa o zbudowanie tutaj pomnika w hołdzie tragicznie zmarłym [...] oraz dla upamiętnienia dni żałoby narodowej”.
W zamian za zgodę na przeniesienie krzyża harcerze dostali obietnicę, że Kancelaria Prezydenta podejmie wszelkie działania mające na celu „godne upamiętnienie” ofiar katastrofy i dni żałoby narodowej. Harcerze liczyli na pomnik lub tablicę pamiątkową.
Ale pojawił się problem, o którym wcześniej nie tylko opinia publiczna nie wiedziała. Kancelaria Prezydenta potwierdziła „Rz”, że wpłynęło do niej pismo z zastrzeżeniami od stołecznego konserwatora zabytków. „Wprowadzenie na stałe w przestrzeń zabytkową nowych elementów nie jest uzasadnione względami konserwatorskimi” – czytamy w nim. Co więcej, konserwator zaznacza też: „W przypadku podjęcia decyzji o przeniesieniu pamiątkowego krzyża do obiektu będącego zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków konieczne będzie również uzyskanie wspomnianego wyżej pozwolenia konserwatorskiego”.
Problem w tym, że – według informacji „Rz” – harcerze zawierając porozumienie, nie zostali poinformowani przez Kancelarię o liście konserwatora. W efekcie, gdy będą prosić o upamiętnienie, Kancelaria może odpowiedzieć, że nic od niej nie zależy. Losy pomnika spoczną w rękach konserwatora, a politycy pozbędą się gorącego kartofla.
Po wtorkowym porozumieniu trudno będzie się dopominać o pomnik przed Pałacem Prezydenckim. Nikt nie będzie pytał, czy ustalenia dokonane, gdy jedna ze stron nie została poinformowana o zastrzeżeniach konserwatora, są ważne. Wątpiących nazwie się obrońcami krzyża, szantażując moralnie. – Uważam, że jeśli ktoś się zdecyduje na obronę krzyża wbrew decyzji Kościoła, to będziemy mieli do czynienia z działalnością sekty czy ze schizmą, a nie obrońcami – mówił wczoraj w radiowej Trójce rzecznik rządu Paweł Graś. Ciekawe, czy zwrot „wyszedł jak Zabłocki na mydle”, zostanie zastąpiony przez „wyszedł jak harcerze na krzyżu”?
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA