fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Spore zainteresowanie inwestorów Exatelem

Exatel na sprzedaż
Rzeczpospolita
Około 700 mln zł może wydać inwestor branżowy na operatora telekomunikacyjnego z grupy PGE
Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej wybrał PricewaterhouseCoopers na doradcę przy sprzedaży 95,07 proc. Exatelu. To operator telekomunikacyjny z własną siecią szkieletową, drugą pod względem długości po TP, świadczący usługi dla firm (w tym banków) i innych operatorów.
Chęć przejęcia Exatelu deklaruje już Netia. – Jesteśmy zainteresowani. Jak już informowaliśmy, wysłaliśmy do PGE list intencyjny, w którym wyraziliśmy zainteresowanie nabyciem Exatelu. Wydaje się, że jest to podmiot dobrze dopasowany do Netii, a my jesteśmy zainteresowani konsolidacją sektora – mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii.
Zainteresowanie wyraża też grupa GTS (w Polsce jest właścicielem GTS Energis). – Przeprowadziliśmy w tym roku dwie transakcje w regionie i mamy zapewnione finansowanie. Mamy też doświadczenie w podobnych transakcjach: w 2005 r. grupa kupiła w Czechach Aliatel – mówi Adam Sawicki, prezes GTS, która należy do funduszy private equity, w tym Innovy Capital. Według naszych rozmówców Exatelem interesuje się także Polkomtel, ale jego przedstawiciele odmawiają komentarza.
PGE ma duże szanse zarobić na sprzedaży Exatelu. W księgach wyceniała go na koniec grudnia 2009 r. na 402 mln zł. – Będziemy mieć do czynienia z transakcją o wartości ok. 700 mln zł. Exatel, Dialog, Polkomtel czy P4 to niemal ostatnie duże firmy do kupienia na polskim rynku. Ich sprzedaż sprawi, że ostatecznie się on ukształtuje. Można się spodziewać, że zainteresowani inwestorzy branżowi będą skłonni zapłacić premię – uważa Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK. – Jeśli to Netii udałoby się przejąć tego operatora, powstałby podmiot o EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja – red.) powyżej 0,5 mld zł – wskazuje. Plan zarządu Netii na ten rok to EBITDA ponad 360 mln zł, a przy tym założeniu firma jest wyceniana na giełdzie na 1,88 mld zł.
Grupa Exatelu miała w 2009 r. 153 mln zł EBITDA oraz 54 mln zł netto zysku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA