fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Uczelniom opłaca się współpracować z przedsiębiorcami

Po 700 mln zł mogą sięgnąć szkoły wyższe, które będą kształcić w języku angielskim lub realizować projekty wspólnie z pracodawcami
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogą wybierać przedmioty, które chcą studiować po angielsku. A wpływ na programy studiów i praktyk mają przedsiębiorcy m.in. z branży energetycznej, górniczej, informatycznej, którzy zasiadają w konwencie uczelni.
Takie właśnie studia chce promować Ministerstwo Nauki. Ogłosiło trzy konkursy pod hasłem „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni” na dofinansowanie projektów, dzięki którym uczelnia m.in. lepiej przygotuje studentów do wejścia na rynek pracy.
[wyimek]12 tysięcy obcokrajowców studiuje w Polsce. Ministerstwo Nauki chce, by było ich więcej[/wyimek]
Uczelnie mogą się ubiegać o pieniądze np. na otwieranie kierunków w języku angielskim, unowocześnianie programów, kształcenie na odległość, zajęcia wyrównawcze z matematyki oraz fizyki. Wysoko premiowane będą te projekty, które uczelnia zrealizuje razem z przedsiębiorcami. – Chcemy podkreślić, jak ważna jest współpraca szkolnictwa wyższego z sektorem gospodarczym. Zależy nam też na większej liczbie studentów zagranicznych, dlatego dofinansujemy studia w języku angielskim – wyjaśnia Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki. Dodaje, że wymagania stawiane uczelniom w konkursach są zbieżne z planowaną od nowego roku akademickiego reformą szkolnictwa wyższego, której jednym z założeń jest kształcenie na potrzeby rynku pracy.
– Angażowanie przedsiębiorców w życie uczelni przekłada się na oferty pracy dla absolwentów. Zdarza się, że przedsiębiorca proponuje uruchomienie specjalności, oferuje specjalistów, którzy prowadzą zajęcia, a potem zatrudnia najlepszych absolwentów – mówi Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.
– Studenci po stażach częściej dostają oferty pracy – przyznaje Dorota Adamczyk z biura karier ASP w Krakowie.
Uczelnia w 2009 r. otrzymała z resortu nauki – również w konkursie – ponad 2,6 mln zł na projekt „Sztuka przedsiębiorcza”. Za te pieniądze m.in. wypłaca studentom wynagrodzenia za trzymiesięczne praktyki. – Rozpiętość branż jest duża: od firm konserwujących zabytki po zakłady odzieżowe. Nie mamy żadnego problemu ze znalezieniem przedsiębiorców chętnych do współpracy, bo nie ponoszą żadnych kosztów – dodaje Dorota Adamczyk.
[i]Zasady konkursów dla uczelni[link=http://www.nauka.gov.pl]www.nauka.gov.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA