fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Globalna komórka

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Jeszcze w tym roku 5 miliardów ludzi będzie miało telefony komórkowe
[b]Więcej o telekomunikacji w naszym specjalnych serwisie branżowym [link=http://www.rpkom.pl" target="_blank]rpkom.pl[/link][/b]
Ludzi na świecie jest 6,8 mld. Ponad 5 mld z nich będzie miało w 2010 r. telefony komórkowe – przewiduje podlegająca ONZ organizacja International Telecommunications Union. O 400 mln więcej niż przed rokiem. W ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się liczba użytkowników w krajach rozwijających się. Nie byłoby to możliwe bez spadku cen połączeń. W Polsce w tym samym okresie zmniejszyły się one o ok. 40 proc.
Rosnąca mimo globalnej recesji liczba komórek napędza branże, które jeszcze kilka lat temu nie istniały: internetowe usługi mobilne, nawigacyjne, reklamy w telefonach czy cały rynek programów na komórki. Ze sklepu App Store firmy Apple'a pobrano już ponad 3 mld programów.
– Za kilka lat upowszechnią się nowe usługi, na przykład mobilna bankowość, już popularna w Afryce, gdzie słaba jest tradycyjna sieć bankowa – mówi "Rz" Magda Borowik, analityk firmy IDC Polska.
Komórki to też coraz popularniejszy sposób budowania więzi. Największy na świecie portal społecznościowy Facebook tylko w styczniu odwiedziło 25 mln użytkowników telefonów. Popularny serwis z mikroblogami Twitter nigdy by nie powstał, gdyby nie rosnąca popularność komórek. Prawie 5 mln osób miesięcznie przekazuje dzięki niemu na żywo – wprost z telefonu – swoje uwagi i komentarze.
Komórki są już tak powszechne, że zagrażają wielu branżom. Widmo katastrofy zajrzało np. w oczy producentom nawigacji samochodowej, gdy Nokia (jej aparatów używa 1,1 mld ludzi) zaczęła dodawać do telefonów darmowe oprogramowanie, które w pełni zastępuje nawigację.
Rosnąca liczba użytkowników komórek to też kłopoty. Eksperci ostrzegają, że operatorzy muszą coraz więcej inwestować, by zaspokoić popyt. W 2009 r. przez komórkowe sieci na świecie przesyłano 90 petabajtów danych miesięcznie (160 proc. więcej niż w 2008 r.). Mniej więcej tyle się mieści na płytach DVD, które można oglądać nieprzerwanie przez ponad 4,6 tys. lat.
To nie koniec. Według prognoz firmy Cisco do 2014 r. ilość danych wysyłanych i odbieranych przez komórki ma wzrosnąć 39 razy w stosunku do 2009 r
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA