fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sikorski: Niemcy ustąpili

Bloomberg
Gazociąg północny nie ograniczy dostępu do portów w Świnoujściu i Szczecinie. Niemcy uwzględnili polskie protesty ws. przebiegu trasy Nord Stream
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował wczoraj, że strona niemiecka zadecydowała o przeniesieniu części rurociągu na północ, na głębsze wody tak, by nie ograniczał on żeglugi bałtyckiej. Na odcinku ok. 4 km rura zostanie natomiast wkopana w dno.
Zgodnie z wcześniejszymi założeniami rura planowanego gazociągu nie byłaby wkopana w dno morza. A to zdaniem przedstawicieli Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Urzędu Morskiego utrudniłoby zawijanie do polskich portów statków o dużym zanurzeniu. Takimi statkami ma być dostarczany skroplony gaz do przyszłego terminalu w Świnoujściu.
Dlatego w połowie lutego polskie instytucje zaskarżyły decyzję Federalnego Urzędu Żeglugi i Hydrografii w Hamburgu.
Rzecznik Nord Stream mówił wówczas, że zażalenia Polaków nie mają mocy prawnej i nie opóźnią inwestycji. Niemniej jednak po rozmowach ze stroną polską Niemcy zmienili projekt.
Minister Sikorski wyraził zadowolenie, że strona niemiecka uwzględniła polskie postulaty, by rurociąg nie zagrażał nigdy dostępowi do polskich portów. Jedynym ogranicznikiem żeglugi po Bałtyku mają pozostać cieśniny duńskie.
– O to nam chodziło. To dowodzi, że dobre stosunki z Niemcami przynoszą efekty – powiedział Radosław Sikorski.
Sikorski podkreślił jednak, że Polska nie jest entuzjastą budowy 1220 km podmorskiego gazociągu północnego z Rosji do Niemiec. W projekcie 51 proc. udziałów ma Gazprom, po 20 proc. E. ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall, 9 proc. Gasunie.
Koszty budowy morskiego odcinka gazociągu północnego szacuje się na 7,5 mld euro. Budowa magistrali ma się zakończyć – według lutowych deklaracji rosyjskiego premiera Władimira Putina – w maju 2011 r., a we wrześniu rurą ma już popłynąć gaz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA