fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Raczej nie potrzebujemy adwokata, radzimy sobie sami

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Polacy pozytywnie oceniają profesjonalizm prawników i jakość ich pracy, ale ceny usług uznają za wysokie – wynika z badań opinii publicznej zaprezentowanych 23 lutego przez Naczelną Radę Adwokacką
Sondaż na temat prawników przeprowadziła na zlecenie NRA firma SMG/KRC. Badanie odbyło się na przełomie stycznia i lutego, objęło ponad tysiąc osób w wieku od 15 do 75 lat.
Pierwsza część ankiety przedstawia ogólne opinie respondentów, druga zaś ocenę doświadczeń wynikających z osobistego kontaktu z prawnikiem.
Jak wykazuje badanie, większość (56 proc.) Polaków źle ocenia wymiar sprawiedliwości. Na tym tle korzystniej wypadają przedstawiciele poszczególnych zawodów prawniczych. Najlepsze oceny ogólne zbierają notariusze (58 proc. pozytywnych), następni są radcowie prawni (53 proc.) oraz adwokaci (47 proc.). Badani wysoko cenią ich profesjonalizm – ponad połowa pochwaliła ich pracę. Podobnie było z opinią na temat jakości usług prawniczych.
Ceny tych usług natomiast zostały uznane za wysokie przez dwie trzecie ankietowanych. Zdaniem tyluż pytanych w Polsce nie ma jednak problemu z dostępnością usług prawników. – Opinie o cenach wynikać mogą ze stereotypowych wyobrażeń o poziomie zarobków w branży prawniczej – skomentował Kuba Antoszewski z firmy SMG/KRC.
Oprócz opinii, poglądów i przeświadczeń badanie pokazuje również doświadczenia osób, które zlecały jakąś sprawę prawnikowi. W ostatnich pięciu latach miało taką okazję tylko 19 proc. ankietowanych. Najczęściej odwiedzali oni notariuszy (52 proc.), następnie adwokatów (42 proc.) i radców prawnych (31 proc.). Jako powód niekorzystania z usług prawnych 91 proc. badanych podało brak takiej potrzeby. Tylko 5 proc. twierdziło, że nie miało wystarczająco dużo pieniędzy. Zaledwie co szósty respondent dowiadywał się kiedykolwiek u prawnika, ile kosztuje jego usługa.
Zdaniem Krzysztofa Boszki, sekretarza NRA, te dane rozbijają mit zbyt wysokich cen obsługi prawnej. – Po prostu w Polsce nie mamy nawyku korzystania z pomocy prawników – stwierdził.
Prawie 70 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło swoją współpracę z adwokatem, 30 proc. – negatywnie. Ze wsparcia adwokata respondenci najczęściej korzystali w sprawach karnych, gospodarczych i administracyjnych.
W opinii Joanny Agackiej-Indeckiej, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, badanie pokazało, jak ważną sprawą jest wzmacnianie świadomości prawnej w polskim społeczeństwie.
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/02/24/raczej-nie-potrzebujemy-adwokata-radzimy-sobie-sami/]Skomentuj ten artykuł[/link] [/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA