fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Roszady w pancernym Bumarze

Czołg PT 91 z ZM w Łabędach
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Szykują się zmiany kadrowe na czele największych spółek obronnego Bumaru: w radarowym stołecznym Radwarze i czołgowych Zakładach Mechanicznych w Łabędach
W Radwarze wrze, bo Rada Nadzorcza ogłosiła konkurs na nowych członków zarządu w sytuacji, gdy firma wychodzi z kryzysu po zeszłorocznym cięciu przez armię zamówień wojskowych. Radarowa firma jest jedną z nielicznych w państwowej zbrojeniówce, która w ubiegłym roku wypracowała zyski, a w ostatnich latach zarabiała na eksporcie broni.
— Teraz, w szczególnie trudnym okresie, kiedy Radwarowi potrzebny jest spokój i poukładanie się w nowej pokryzysowej rzeczywistości, mamy zamieszanie — ubolewa Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju.
Z głównej kwatery pancernego holdingu płyną wyjaśnienia, że personalne trzęsienie ziemi w warszawskim Centrum Naukowo Produkcyjnym Elektroniki Profesjonalnej Radwar, zatrudniającym 1350 pracowników, ma wyłącznie przyczynę formalno — prawną. Według Moniki Koniecko, rzecznika Bumaru, konkurent Radwaru w jednym z przetargów na dostawę wideoradarów dla policji w grudniu 2008 r. oskarżył warszawskiego producenta, że w dokumentach konkursowych poświadczył nieprawdę. – Już samo sformułowanie podejrzeń sprawdzanych teraz w śledztwie — w myśl przepisów — grozi pozbawieniem całego Radwaru koncesji na obrót bronią i sprzętem specjalnym — mówi Koniecko.
[srodtytul]Nieruchomości w grze[/srodtytul]
Konsekwencje w tej sytuacji poniesie m.in. obecny prezes Leszek Pawłowski, który firmą kieruje od prawie dekady i ma na swoim koncie udział w ważnych projektach w dorobku firmy: budowie systemu przeciwlotniczego Loara, eksportowanych do Indonezji zestawach rakietowo -artyleryjskich Kobra, nowej generacji radarów morskich.
Jeden ze znanych analityków branży obronnej, który zastrzegł anonimowość, sugeruje jednak iż sprawa wymiany zarządu w Radwarze ma drugie dno: oskarżenie o nieprawidłowości w przetargu to prowokacja i pretekst do wymiany niewygodnych ludzi, a gra toczy się o ogromne tereny i nieruchomości, którymi na stołecznej Pradze dysponuje Radwar.
Ze zmianami w zarządzie CNPEP pogodzili się związkowcy: — Dla nas ważniejsze od spraw personalnych jest zapewnienie przez Bumar gwarancji bezpieczeństwa dla utrzymania aktywów spółki, po tym jak akcje Radwaru stały się — opisywanym m.in. w „Rz ” — przedmiotem zastawu w operacjach finansowych pancernego holdingu. Bumar zapewnia, że majątkowi Radwaru nic nie grozi — mówi Janusz Lewandowski przewodniczący zakładowej "Solidarności".
[srodtytul]Łabędy bez czołgów[/srodtytul]
Zapowiadane personalne roszady we władzach położonej pod Gliwicami fabryki czołgów, czyli Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy cieszą natomiast Zdzisława Goliszewskiego, szefa "S" w firmie. Rządzący od września zeszłego roku pancernymi zakładami prezes Wojciech Krasuski nie poradził sobie z restrukturyzacją firmy, zatrudniającej prawie 2, 5 tys ludzi i pogrążającej się w ekonomicznej zapaści. — Oczekujemy, że w nowym zarządzie zasiądą menedżerowie, którzy lepiej znają ciężki przemysł i specyfikę obronnej produkcji — zapewnia Goliszewski.
Ale lider Solidarności nie mówi, że trzeba chyba cudu aby szybko wyprowadzić poważnie zadłużoną gliwicką firmę na prostą: wojsko od dawna nie zamawia już nowych i remontów eksploatowanych obecnie czołgów ani sprzętu do obsługi sił pancernych. Niewielki oddech zapewnia ekspresowo konsolidowanym spółkom z Łabęd produkcja wież bojowych do rosomaków i eksport cywilny spawanych elementów do dźwigów i sprzętu budowlanego. W zeszłym roku rozpoczęto w ZM grupowe zwolnienia pracowników: odeszło 350 z planowanych 800 osób, trwa przygotowanie do wyprzedaży zbędnego majątku.
— Jakby mało było kłopotów firma musi zapłacić ponad 360 tysięcy złotych kary za nieprzemyślane wycięcie drzew na zakładowym terenie — narzeka przewodniczący Solidarności.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA