fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Zablokowane pieniądze dla wojska

Bogdan Klich
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
MON łamie przepisy – alarmuje BBN w raporcie, do którego dotarła „Rz”
Jeszcze nieopublikowany raport Biura Bezpieczeństwa Narodowego dotyczy zagrożeń dla procesu modernizacji polskiej armii. Z informacji „Rz” wynika, że trafił on już na biurko prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Specjaliści BBN skupiają się przede wszystkim na budżecie resortu obrony. Zwracają uwagę, że obecny rok będzie już kolejnym, gdy może on zostać okrojony. Tym razem o ok. 2 mld zł.
„Wskaźnik wydatków na obronność w 2010 r. spadnie do wartości ok. 1,79 proc. PKB, co będzie równoznaczne z naruszeniem prawa” – czytamy w raporcie.
Zgodnie z przepisami (a dokładnie ustawą o modernizacji Sił Zbrojnych) budżet MON nie powinien być mniejszy niż 1,95 proc. PKB z poprzedniego roku. Ale, na co zwracają uwagę specjaliści BBN, od 2008 r. ustawa nie jest realizowana. Mało tego, zdaniem Biura minister obrony nie podał podstawy prawnej, by blokować pieniądze w tegorocznym budżecie.
Na czym to polega? – To jest przykład sprytnej falandyzacji prawa – ocenia Norbert Bączyk, ekspert z „Nowej Techniki Wojskowej”. – Tegoroczny budżet MON został skonstruowany tak, jakby respektowano zasadę przekazywania do niego kwoty równoznacznej z 1,95 proc. PKB z poprzedniego roku, ale jednocześnie zapisano, że pewnej sumy, w tym przypadku 2 mld zł, nie można wydać. Co oznacza, że realnie będzie on mniejszy.
Zdaniem BBN fakt, że resort nie wskazał do tego podstawy prawnej, „podważa legalność działania”.
Grzegorz Dolniak, wiceszef Klubu PO, ma jednak nadzieję, że tegoroczne wpływy do kasy państwa będą na tyle duże, by można było odblokować pieniądze dla wojska. – Blokada wynika z typowej ostrożności ministra finansów. Jednak prognozy na ten rok są optymistyczne i mam nadzieję, że cięć w MON nie będzie.
Z raportu BBN wynika też, że niestabilność finansowania wojska opóźni proces jego modernizacji, szczególnie w kwestii wyposażenia żołnierzy w kraju. Poza tym może zachwiać dostosowaniem naszej armii do wymogów NATO. – Należy bronić budżetu MON, bo już ubiegłoroczne cięcia opóźniły na przykład pozyskanie sprzętu dla wojska – zauważa Dolniak.
Rzecznik MON Janusz Sejmej twierdzi, że wczoraj minister Bogdan Klich „podjął decyzję budżetową rozdzielającą pełne 1,95 proc. PKB”. Nie wyjaśnił jednak, czy oznacza to zdjęcie blokady na 2 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA