fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu bez VAT

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
[b]Spółka z o.o. jest właścicielem budynku, który wynajmuje. Jeden z najemców nie płacił czynszu, więc wypowiedziano mu umowę najmu i skierowano pozew do sądu. Czy niepłacony przez tego najemcę czynsz po rozwiązaniu umowy najmu będzie przychodem należnym spółki? Jakie skutki będą w VAT?[/b]Według art. 12 ust. 3c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link], jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.Ponieważ umowa najmu została zakończona, to nie należy naliczać z tego tytułu przychodu. Spółce przysługuje roszczenie o odszkodowanie odpowiadające poniesionej stracie w związku z bezumownym korzystaniem z lokalu.Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jses...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA