fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Przychody pośredników finansowych gwałtownie spadły

Wartość sprzedanych w 2009 r. hipotek była mniejsza o kilkadziesiąt procent – wynika z danych Związku Firm Doradztwa Finansowego
Przedsiębiorstwa należące do Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) sprzedały w 2009 roku kredyty hipoteczne o wartości 11,3 mld zł, o 5 proc. mniejszej niż w rok wcześniej.
Należy jednak zauważyć, że w 2009 r. do ZFDF dołączyła notowana na NewConnect firma Doradcy24, która sprzedała kredyty za 430 mln zł, co wpłynęło na poprawę ogólnego wyniku. Poza tym jedynym członkiem związku, który zwiększył wartość udzielonych kredytów, jest Open Finance, spółka należąca do Getin Noble Banku.
Gdyby w zestawieniu nie brać pod uwagę tych dwóch firm, okazałoby się, że rynek pośrednictwa kredytowego w 2009 r. zmniejszył się nawet o 44 proc. – Załamanie sprzedaży produktów hipotecznych nastąpiło na początku 2009 r. Jednak stały wzrost sprzedaży w III i IV kw. pokazuje, że ożywienie gospodarcze jest faktem. Biorąc pod uwagę, że 2009 r. był bardzo trudny dla całej gospodarki, to sprzedaż zrealizowana przez firmy zrzeszone w ZFDF jest na bardzo dobrym poziomie – uważa Jacek Dziadak z firmy Dom Kredytowy Notus, wiceprezes związku.
[wyimek]11,3 mld zł to wartość kredytów hipotecznych sprzedanych w 2009 r. przez firmy doradztwa finansowego[/wyimek]
Spadek sprzedaży hipotek, a tym samym przychodów, zmusił firmy pośrednictwa finansowego do restrukturyzacji (Expander, Finamo, Doradcy24) i fuzji (Creditfield i Doradcy24, AZ Finanse i Goldenegg). W ostatnim tygodniu sieć sprzedaży Finamo została przejęta przez firmę Home Broker Leszka Czarneckiego. Finamo wciąż szuka inwestora strategicznego. – Choć w I półroczu, obserwując wyniki branży, można było kreślić czarny scenariusz, to na koniec roku się okazało, że nie było żadnych spektakularnych upadków – zwraca uwagę Dziadak.
Lepiej poszła branży sprzedaż produktów inwestycyjnych. W ubiegłym roku klienci zainwestowali za pośrednictwem członków Związku Firm Doradztwa Finansowego 5,4 mld zł, o ponad 230 proc. więcej, niż w 2008 r. Bez Open Finance wzrost sięgnąłby tylko 23,8 proc. Pośrednik należący do Getin Noble Banku ma bowiem ponad 95 proc. tego segmentu rynku doradztwa finansowego.
– Ubiegły rok zwiększył przepaść między dużymi firmami a tymi niewielkimi, które często nie wytrzymywały rynkowego załamania – podsumowuje Adam Parfiniewicz, prezes Expandera.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA