fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Inwestycje w kurortach wkrótce mogą ruszyć

Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski
Uzdrowiska nie będą musiały uchwalać miejscowych planów dla całego swojego obszaru. Dzięki temu zaczną więcej budować
To na razie projekt, a przygotowała go Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. [b] – Zrobiliśmy to na wniosek gmin uzdrowiskowych[/b] – wyjaśnił Bronisław Dutka, poseł reprezentujący komisję w pracach nad tą zmianą. – [b]W tej chwili w wielu uzdrowiskach nie można nic budować[/b] – dodaje. – Ponadto przepisy stawiają tak wyśrubowane wymagania, że wiele, i to znanych, miejscowości ich nie spełnia. Proponujemy więc wprowadzenie zmian, które zlikwidują paraliż inwestycyjny, a jednocześnie złagodzą warunki uzyskiwania statusu uzdrowiska. W tej chwili są 44 uzdrowiska statutowe i ok. 70 miejscowości, które mają szansę się nim stać.
Chodzi o nowelizację [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=55D44B075BAE9EF049044DD34B1AA1F0?id=179015]ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych[/link] (dalej: ustawa)
[srodtytul]Zawieszenie inwestycji[/srodtytul]
Obecnie art. 38 ust. 2 ustawy zobowiązuje gminy, które stały się uzdrowiskami, do uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w terminie dwóch lat od daty uzyskania tego statusu. Wiele gmin jeszcze tego nie zrobiło.
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zawiera procedury załatwiania formalności na terenach bez planu: przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę trzeba uzyskać warunki zabudowy. Do uzdrowisk jednak tych procedur nie da się zastosować. Ustawa nakazuje bowiem zawiesić postępowanie o wydanie warunków zabudowy dla obszaru, dla którego plan miejscowy musi być sporządzony, czyli także dla uzdrowisk. Zawieszenie to jest bezterminowe (art. 62 ust. 2 ).
[srodtytul]Plan tylko dla jednej strefy[/srodtytul]
Posłowie z komisji proponują więc, by [b]ograniczyć obowiązek uchwalenia planu do strefy najbardziej chronionej (tzw. strefy A)[/b]. Dzięki temu w pozostałej części gminy będzie można starać się o warunki zabudowy.
Posłowie chcą także [b]ograniczyć uprawnienia Ministerstwa Zdrowia w uzgadnianiu planów.[/b] Nie będą mu one potrzebne dla obszarów ze wspomnianej już strefy A.
[b]Nie trzeba będzie też uzyskiwać statusu uzdrowiska dla całej gminy czy miasta, lecz tylko części.[/b] W tej chwili ustawa przewiduje, że granice uzdrowiska mają pokrywać się z granicami administracyjnymi miasta lub gminy. Tymczasem nie zawsze cała gmina czy miasto rzeczywiście jest uzdrowiskiem.
[srodtytul]Mniej zieleni[/srodtytul]
Sporo też problemów przysparza wyznaczanie terenów zielonych w strefie A i B (wyjaśnienie pojęć: patrz ramka niżej).
– Gdybyśmy nie złagodzili wymagań, to trzeba by zacząć likwidować uzdrowiska, zwłaszcza nadmorskie – wyjaśnił poseł Bronisław Dutka.
Posłowie proponują więc [b]zmniejszyć udział procentowy tych terenów w strefach A z minimum 75 do 65 proc., a w strefach B z 55 do 50 proc.[/b] Projekt definiuje też pojęcie terenów zielonych.
Zmiany chwali Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.
– Gdyby udało się je uchwalić, zniknęłyby nasze podstawowe problemy – dodaje. – W Muszynie,w której jestem burmistrzem, mamy już dla niektórych części uzdrowiska plan, nie jest więc aż tak źle, ale taki Konstancin pod Warszawą czy Krynica-Zdrój z powodu braków planów mają kłopoty.
[ramka][b]Czym się różnią strefy [/b]
Na obszarze uzdrowiska albo obszarze ochrony uzdrowiskowej wydziela się trzy rodzaje stref ochronnych: A, B i C.
[b] Strefa A[/b] - obszar, na którym są m.in. zlokalizowane lub planowane zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, nie można tam m.in. lokalizować budownictwa mieszkaniowego (z wyjątkiem modernizacji istniejących) etc., udział terenów zielonych wynosi minimum 75 proc. (projekt przewiduje 65 proc.).
[b]Strefa B[/b] – tereny przyległe do strefy A, stanowią jej otoczenie, możliwe m.in. budownictwo mieszkaniowe, na cele turystyczne, nie mogą negatywnie wpływać na właściwości lecznicze. Tereny zielone minimum 55 proc. (po zmianach 50 proc.).
[b]Strefa C[/b] – otacza strefę B, obejmuje obszary mające walory krajobrazowe, klimatyczne etc.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA