fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Walentynki ze Świętym

Relikwia św. Walentego w bazylice św. Floriana
Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Pozycja św. Walentego w Krakowie i Małopolsce jest wyjątkowo wysoka. To nie tylko jego obraz i relikwiarz w bazylice św. Floriana w centrum miasta, ale i kaplica w samym kościele Mariackim, gdzie można modlić się o szczęśliwą miłość czy zdrowie. W końcu Walenty uważany też jest za patrona epileptyków
W Tarnowie istnieje kapliczka z figurką patrona zakochanych. W Limanowej natomiast pierwszy drewniany kościół poświęcony był właśnie św. Walentemu. I on jest też patronem miasta, a w dawnym parku dworskim stoi kapliczka ku czci tego świętego. Figurę Walentego ma też Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Rzeźba ta pochodzi z XIX wieku.
Stąd Walentynki w Krakowie mają mocno religijny wymiar. W bazylice św. Floriana odbywa się msza w intencji zakochanych oraz koncert zespołu Eksperyment Boży. W Muzeum Etnograficznym z kolei przygotowano "MEKkę zakochanych, czyli Szukanie - Kochanie" - spacer dla par, sprawdzający, czy mają przed sobą wspólną przyszłość. Aż do wieczora przekonać się o tym będzie można, uczestnicząc w imprezie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA