fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Enea zainteresowana przejęciem PAK

Prognozy analityków zakładają znaczącą poprawę wyników Enei. Zysk netto w 2011 roku ma wynieść 1 mld zł.
Rzeczpospolita
Spółka rozważa kupno 50 procent udziałów zespołu elektrowni
Inwestorzy na zaproszenie do negocjacji z MSP w sprawie prywatyzacji Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin i dwóch związanych kopalni węgla brunatnego mogą odpowiadać do 15 marca. Choć już wcześniej mówiło się o możliwości przejęcia ZE PAK przez Eneę, to w ostatnich tygodniach jako potencjalnego kupca zespołu elektrowni wskazywano tylko zagraniczne koncerny, głównie czeski CEZ. Co więcej minister skarbu Aleksander Grad powiedział wczoraj w rozmowie z agencją Reuters, że inwestorzy dla Enei są poszukiwani także w USA oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.
Drugim akcjonariuszem PAK jest związany z Zygmuntem Solorzem-Żakiem Elektrim. Do 47 proc. akcji ZE PAK kontrolowanych przez tę grupę przypisana jest kontrola operacyjna. Czy Zygmunt Solorz-Żak, który niedawno mówił, że przyszły inwestor będzie musiał negocjować z Elektrimem kwestię współkontroli, jest obecnie skłonny rozmawiać z Eneą o sprzedaży swoich akcji?
– Przede wszystkim, jeżeli państwowa spółka przejmuje akcje od państwa, to trudno mówić o prywatyzacji – odpowiada znany inwestor. – Moim zdaniem kupno przez Eneę jest nierealne. Jednak gdyby jakieś rozmowy w tej sprawie miały się odbyć, to nie będę o tym decydował ja, tylko zarząd i zarządca Elektrimu.
Enea informacje o planie ewentualnego przejęcia ujawniła przy okazji podsumowania zakończonej właśnie oferty jej akcji. Skarb Państwa sprzedał 16,05 proc. papierów spółki za 1,14 mld zł. Instytucje doradzające przy tej ofercie, czyli Credit Suisse, UniCredit CAIB oraz Dom Maklerski Banku Handlowego, oceniły, że sprzedaż tego pakietu poszła dobrze jak na złe warunki rynkowe w ostatnich tygodniach.
Zarząd odbył podczas roadshow prawie 80 spotkań z potencjalnymi inwestorami. Całą ofertę przeprowadzono w ciągu czterech tygodni. Jak zaznaczyli finansiści, choć podczas oferty ze względu na spadki na światowych giełdach nie brakowało nerwowych momentów, to decyzja o zastopowaniu sprzedaży była ostatecznością. Drugie podejście do plasowania tego 16-proc. pakietu można byłoby zrobić dopiero po opublikowaniu przez Eneę wyników za cały 2009 r.
Przedstawiciele CS, który doradzi przy dalszej prywatyzacji Enei, nie chcieli się odnieść wczoraj do tego, kiedy 51 proc. jej akcji może trafić do inwestora strategicznego. Finansiści zgodzili się, że kolejne informacje i spekulacje dotyczące szerokiej prywatyzacji energetyki w tym roku, które pojawiają się w mediach, nie służą notowaniom giełdowych spółek z sektora ani Skarbowi Państwa jako sprzedającemu.
 
 
Rz: Jednym z kierunków rozwoju Enei ma być przejęcie od Skarbu Państwa Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin. Czy spółka odpowie w marcu na zaproszenie ogłoszone niedawno przez Ministerstwo Skarbu?
Maciej Owczarek: Rozmawiamy z ministerstwem. Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęliśmy. Jesteśmy jednak zainteresowani ZE PAK, gdyż jego przejęcie pomogłoby zwiększyć udział Enei w najbardziej rentownym segmencie rynku energetycznego, czyli w wytwarzaniu.
47 proc. akcji PAK ma związana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem grupa Elektrimu. Czy z tym akcjonariuszem też odbyły się jakieś rozmowy?
Takich ustaleń nie było.
Resort skarbu już uruchomił proces sprzedaży kontrolnego pakietu akcji Enei. Czy możliwy jest taki scenariusz, że prywatyzowana spółka będzie jednocześnie przejmowała inną prywatyzowaną spółkę, czyli PAK?
Wszystkie decyzje w tej sprawie będą zależały od Skarbu Państwa oraz ustaleń z potencjalnym inwestorem dla Enei, ale wygląda na to, że te transakcje nie powinny się zbiegać w czasie.
Czy oprócz PAK oraz zapowiadanych wcześniej farm wiatrowych, elektrociepłowni i biogazowni planowane są jeszcze jakieś inne przejęcia?
Na tę chwilę wymieniła pani wszystkie nasze kierunki inwestycji. Ale sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie.
rozmawiała Justyna Piszczatowska
 
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.piszczatowska@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA