fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Saksofon z elektroniką

materiały prasowe
Saksofonista Ken Vandermark i wirtuoz elektronicznych klawiatur Thomas Lehn stworzyli projekt iTi, który zaskoczy miłośników awangardowych brzmień.
Do niedawna Chicago kojarzyło się fanom jazzu przede wszystkim z ambitnym ruchem afroamerykańskich muzyków AACM z Art Ensemble of Chicago i Davidem Murrayem na czele.
A jednak pojawił się tam muzyk, który oryginalnymi pomysłami zaskarbił sobie uznanie opiniotwórczej grupy koncertowych bywalców. To saksofonista Ken Vandermark uchodzący za przywódcę jazzowej awangardy. Występował już w Polsce z zespołami Vandermark 5, Sonore, z Peterem Brötzmanem oraz Marcinem i Bartłomiejem Olesiami.
Nie słyszeliśmy jeszcze jego formacji iTi, którą utworzył z niemieckim specjalistą od elektronicznych brzmień Thomasem Lehnem. Kooperacja to wyjątkowa, bo Vandermark obracał się dotychczas w jazzowym towarzystwie. Zaprosił też do zespołu norweskiego perkusistę Paala Nilssena-Love’a, swego partnera w europejskich projektach.
Aby wzbogacić koloryt swojej muzyki, liderzy dokooptowali puzonistę Johannesa Bauera, który zdobył niegdyś uznanie samego Cecila Taylora. W ten sposób powstała grupa intrygująca składem i potencjałem twórczym jej członków. Sami muzycy twierdzą, że obejmują szeroki obszar pomiędzy freejazzową tradycją, noise, a dekonstrukcją muzyki współczesnej i dźwiękowym minimalizmem free improv.
[i] iTi, Powiększenie, ul. Nowy Świat 27, bilety: 30 – 40 zł, rezerwacje: tel. 0503 118 088, środa (17.02), godz. 20[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA