fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

PRO: Pyszna komedia o wielu smakach

„Kołysanka”
Monolith films
Barbara Hollender: Juliusz Machulski potrafi sam bawić się kinem. I potrafi bawić widza
[b][link=http://www.rp.pl/galeria/9146,2,432039.html]Fotosy z filmu[/link][/b]
[b]KONTRA
[link=http://www.rp.pl/artykul/9131,432070_KONTRA____Zmarnowany_pomysl_na_dobry_pastisz.html]Rafał Świątek: Zmarnowany pomysł na dobry pastisz[/link] [/b]
Na plakacie wampiry wyglądające trochę jak rodzina Addamsów. Ale po pierwsze, są to wampiry polskie, swojskie, wiejsko-kartoflane. A po drugie, Machulski wcale nie chce widza straszyć. "Kołysanka" jest raczej komedią niż horrorem. Zamieszkała na Mazurach wampirza familia nie budzi grozy. Głowa rodziny ma tyle trosk, że popada w depresję.
Matka – w piątej ciąży – marzy, żeby wynieść się do miasta – "do Warszawy albo choćby do Olsztyna". Dziadkowi wypadają zęby i nie ma się czym wgryzać w ofiary. Jeden syn podejrzewa, że jest dzieckiem diabła, inny, kilkumiesięczny, uspokaja się tylko po wypiciu księżej krwi.
Reżyser przyrządza danie wielosmakowe. Jest tu więc owa "komedia niesamowita" z abstrakcyjnym humorem, ale jest też opowieść o współczesnej Polsce. Refleksja na temat zniewolenia i aluzje polityczne. To prawda, nie wszystkie żarty są na równym poziomie, ale niektóre, zwłaszcza te bardziej abstrakcyjne, bywają przednie.
Machulski mruga okiem do publiczności, zaprasza do rozszyfrowywania kolejnych warstw filmu. Warunek jest jeden: trzeba zaakceptować konwencję, zgodzić się na ów miks kina realistycznego i purnonsensu.
[ramka]KONKURS
Dla naszych czytelników, którzy odpowiedzą poprawnie na pytanie:
Jaki tytuł nosi poprzedni film wyreżyserowany przez Juliusza Machulskiego?
a) Seksmisja
b) Superprodukcja
c) Kilerów 2-óch
d) Ile waży koń trojański?
mamy 10 etui na płyty z logo filmu.
Wygra 10 pierwszych zgłoszeń na adres [mail=kultura@rp.pl]kultura@rp.pl[/mail].
Start konkursu: piątek (12.02), godz. 12.00.
[b] Znamy już zwycięzców, poinformujemy ich drogą elektroniczną. Dziękujemy za udział w konkursie :)[/b]
[link=http://www.facebook.com/pages/Serwis-Kulturalny-rppl/140157390741]Zostań fanem serwisu na Facebooku! [/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA