fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Koniec sporu o obiekty sakralne

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Własnością Kościoła prawosławnego staje się 21 spornych cerkwi
Jutro (2 lutego 2010 r.) wchodzi w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=339365]ustawa z 17 grudnia 2009 r. o uregulowaniu stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (DzU z 2010 r. nr 7, poz. 43)[/link].
Chodzi o 22 pounickie świątynie na Podkarpaciu i w Małopolsce, które na mocy ustawy z 1991 r. o stosunku państwa do Kościoła prawosławnego stały się jego własnością, ale poprzednio należały do Kościoła Greckokatolickiego. Spór dotyczący stosunków własnościowych prawosławnych i grekokatolików dotarł aż do Trybunału w Strasburgu, gdzie postępowanie zostało zawieszone na wniosek polskiego rządu.
Obecna ustawa przewiduje, że własnością Kościoła prawosławnego staje się [b]21 cerkwi, w tym m.in. dwie w Przemyślu, a także cerkwie w Sanoku, Hańczowej, Wysowej i w Zagórzu[/b].
Do Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej obrządku greckokatolickiego będzie należeć obecna cerkiew prawosławna [b]w Bielance[/b]. Kościół prawosławny dostanie za nią odszkodowanie. Otrzyma je również Kościół Greckokatolicki za cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny [b]w Przemyślu[/b] oraz za cerkiew [b]w Wysowej Zdroju[/b].
Rozwiązania przyjęte w ustawie i, jak się należy domyślać, zaakceptowane wcześniej przez obie strony, powinny trwale rozwiązać wieloletni konflikt.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA