fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Pod dyktando KGHM

Wczoraj akcje na GPW staniały, ale nastoje pozostają optymistyczne. Gracze wciąż liczą na wzrost, na co wskazuje dużo wyższa wycena kontraktów na WIG20 niż samego instrumentu bazowego.
Rzeczpospolita
Inwestorzy na GPW realizowali zyski po trzech sesjach wzrostowych. Spadki, choć mniejsze, były też na Zachodzie
Wczorajsza sesja w Warszawie nie była już tak udana jak trzy poprzednie. Rynek otworzył się na ok. 1,5-proc. minusie i taki obraz oglądaliśmy do końca notowań.
Obok klasycznej realizacji zysków po okresie dynamicznego wzrostu istotny wpływ na zachowanie indeksów miały notowania KGHM. Kurs akcji lubińskiego giganta miedziowego przy ogromnych obrotach spadł wczoraj o 4,5 proc.
Bezpośrednią przyczyną tego była informacja, że Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło sprzedaż 10-proc. pakietu akcji koncernu. Notowaniom spółki z pewnością nie pomogła również rekomendacja analityków DM BZ WBK, która wczoraj ujrzała światło dzienne. Zalecają oni sprzedaż papierów KGHM z ceną docelową na poziomie 94 zł (wczoraj na zamknięciu handlu akcje spółki były wyceniane na 104,1 zł).
W efekcie KGHM był najgorszą spółką z tych tworzących WIG20. Na drugim biegunie znalazły się papiery Cyfrowego Polsatu. Ich kurs wzrósł o ponad 2 proc. (analiza poniżej).
Na koniec dnia wartość WIG20 spadła o 1,47 proc. Pewnym pocieszeniem dla posiadaczy akcji może być to, że poza papierami KGHM chętnych do sprzedaży nie było zbyt wielu. Łączny obrót wyniósł bowiem 1,5 mld zł, z czego 0,5 mld zł przypadło właśnie na akcje KGHM.
Lepiej wypadli giełdowi średniacy. mWIG40 stracił tylko 0,2 proc., głównie dzięki notowaniom spółek o największej wadze we wskaźniku.
W Europie Zachodniej także przeważały spadki, choć ich skala była nieco mniejsza niż na GPW. I tam widać, że chwilowo potencjał do wzrostu się wyczerpał. Nie pomogły lepsze od oczekiwań cotygodniowe dane z USA. Liczba nowych bezrobotnych wzrosła do 434 tys., podczas gdy szacunki mówiły o wzroście do 447 tys. Rynki w USA zakończyły dzień na niewielkich plusach (Dow Jones i S&P500). Pod kreską znalazł się tylko Nasdaq.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA