fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Kamera i mikrofon dopilnują w kryminale

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Specjalne urządzenia, obsługa i zasilanie na wypadek awarii prądu – to nowe pomysły na monitoring cel w więzieniach
Chodzi o to, by upilnować za kratkami skazanych zakwalifikowanych do grona niebezpiecznych (tzw. nki).
Resort przygotował już zmiany w [link=http://]kodeksie karnym wykonawczym[/link], w którym przesądził o nagrywaniu obrazu w celach. Teraz przyszedł czas na konkrety – kto, jak i za pomocą jakiego sprzętu będzie monitorował cele skazanych. To właśnie rozstrzyga projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości.
O jakie urządzenia chodzi? Przede wszystkim punkty kamerowe (kamera wraz z obiektywem); urządzenia sterujące i transmisyjne; monitory przetwarzające sygnały wizyjne na obrazy wyświetlane na ekranie oraz utrwalające obraz lub dźwięk.
Dostęp do sprzętu będzie kontrolowany. Zajrzeć do niego będą mogły tylko osoby uprawnione.
Obraz odtwarzany z takich miejsc, jak kąciki sanitarne czy łaźnie, będzie paskowany. Chodzi o ochronę stref prywatności więźnia.
Obraz z każdej celi będzie opatrzony znacznikiem czasu, który umożliwi dokładne określenie godziny i daty utrwalenia.
Ściśle określona będzie też pojemność nośników urządzeń. Powinna ona umożliwiać przechowywanie nagrań co najmniej przez tydzień. Potem obraz i dźwięk powinny zostać zniszczone. W uzasadnionych wypadkach dyrektor więzienia może zarządzić sporządzenie kopii jakiegoś obrazu, ale i ten po upływie roku musi trafić do kosza.
W każdym wypadku, kiedy nagranie będzie wskazywało na popełnienie przestępstwa, trafi wraz z zawiadomieniem do prokuratury.
Impulsem do wprowadzenia zmian stała się styczniowa samobójcza śmierć w celi Roberta Pazika, jednego z zabójców Krzysztofa Olewnika. Kilka dni po tym samobójstwie MS zakończyło trwające od lat dyskusje, czy taki monitoring jest dopuszczalny.
Nowe przepisy mają wejść w życie 22 października.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA