fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Związek Ślązaków za Rosją

Związek Ludności Narodowości Śląskiej uważa, że Wojciech Korfanty podczas powstań śląskich doprowadził do bratobójczych walk Ślązaków. Na zdjęciu załoga pociągu pancernego „Piast” w 1921 r.
Forum
Powtórzyli tezę Kremla. Związek Ludności Narodowości Śląskiej oświadczył, że polskie władze fałszują historię
W niedzielnym oświadczeniu liderzy związku poparli „krytykę władz Polski, w której Rosjanie zarzucają fałszowanie historii dla doraźnych potrzeb”. Chodzi o czwartkową publikację szefa administracji prezydenta Rosji Siergieja Naryszkina, w której stwierdził, że fałszowanie historii na szkodę Rosji zostało w Polsce podniesione do rangi polityki państwowej.
Liderzy Związku Ludności Narodowości Śląskiej przywołują m.in. polsko-niemiecką deklarację o niestosowaniu przemocy w stosunkach wzajemnych z 1934 r. (która ich zdaniem wyprowadziła Niemcy z międzynarodowej izolacji), a także udział Polski w rozbiorze Czechosłowacji. Według nich należy to odbierać „jako wsparcie polityki Hitlera przez Polskę”.
Ich zdaniem dochodzi do fałszowania historii. „Dzisiaj, po latach, Polska te fakty chce wymazać z pamięci, próbując wyrzucić je z podręczników szkolnych, podobnie jak postąpiono ze sprawą posiadania przez przedwojenne województwo śląskie autonomii” – piszą liderzy Związku Andrzej Roczniok i Rudolf Kołodziejczyk.
Krytykują też Wojciecha Korfantego, zmarłego 70 lat temu przywódcę powstania śląskiego. Twierdzą, że doprowadził do bratobójczych walk Ślązaków.
– Można się spierać o kształt polityki historycznej, jaką prowadzi Polska. Jednak wspieranie Rosjan, którzy w swojej polityce nawiązują do czasów sowieckich, jest nieporozumieniem – mówi „Rz” Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska.
Z tezami oświadczenia nie zgadza się też prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, badacz m.in. powojennych prześladowań Ślązaków. – Manipulowanie faktami historycznymi, szczególnie w takim momencie, szkodzi polskiej racji stanu – podkreśla.
Prof. Woźniczka ocenia, że działacze Związku nadinterpretują fakty i wyrywają je z kontekstu historycznego. Przypomina, że nie tylko Ślązacy byli po wojnie represjonowani przez system komunistyczny. Mówi też, że przyłączenie części Śląska do Polski w 1922 r. nie odbyło się wbrew miejscowej ludności.
Sprawą zbulwersowany jest senator Bronisław Korfanty (PiS), krewny przywódcy powstania śląskiego. – Treść oświadczenia jest haniebna – oburza się w rozmowie z „Rz”. – Jak można Polskę oskarżać o fałszowanie historii i występować razem z Rosją, która robi to notorycznie? – pyta. Dodaje, że dla większości mieszkańców Śląska Wojciech Korfanty jest bohaterem.
Związek wydał oświadczenie tydzień przed wizytą rosyjskiego premiera Władimira Putina, który przyjeżdża do Polski na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.
ZLNŚ nie pierwszy raz staje po stronie Rosji. Wcześniej domagał się m.in. uznania niepodległości Abchazji i Osetii, poparł też Moskwę w sporze o kształt tzw. pawilonu rosyjskiego w muzeum Auschwitz-Birkenau.
Roczniok zapewnia „Rz”, że związek nie działa z inspiracji rosyjskiej: – Występujemy w imię prawdy historycznej. Nie mamy żadnych związków z Rosją.
ZLNŚ istnieje od 1996 r. Sądy wielokrotnie odmawiały jego rejestracji, argumentując, że oznaczałoby to uznanie Ślązaków za mniejszość narodową. Polskie stanowisko wsparł Trybunał w Strasburgu.
[ramka][b]Zarzucają Polsce układ z Hitlerem [/b]
Rosyjska państwowa telewizja Wiesti wyemitowała wczoraj film dokumentalny, w którym przedwojenna Polska jest przedstawiona jako sojusznik Adolfa Hitlera. Ta teza dochodzi w Rosji do głosu z coraz większą siłą. Według niej Polska była sojusznikiem Niemiec na mocy układu o nieagresji z 1934 r., który, rzekomo, zawierał też tajne protokoły. Według tego rozumowania Stalin podpisywał pakt Ribbentrop- -Mołotow, by uchronić ZSRR od napaści. Choć istnienie tajnego protokołu do tego paktu zostało w 1989 r. oficjalnie potwierdzone i potępione, dziś jest pomijany milczeniem przez wielu rosyjskich historyków, polityków i media, przez co w świadomości Rosjan praktycznie nie istnieje. Pozwala to omijać kwestię podziału Europy Środkowej i Wschodniej między Hitlera i Stalina oraz ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.
Rosjanie budują wizerunek Polaków jako skłonnych do współpracy z nazistami przeciw Moskwie. Polskie wezwania do ujawnienia prawdy uważane są za rewizjonizm i fałszowanie historii.
[i]—prus[/i]
[/ramka]
[ramka]Na wieść o przyjeździe Władimira Putina do Polski na obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej oświadczenie wydał Komitet 39.09.
[b] OŚWIADCZENIE KOMITETU 39.09[/b]
1 września do Polski przyjeżdża pan premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Został zaproszony na obchody 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Jego obecność w naszym kraju tego dnia jest zdumiewająca.
Rosja do dziś nie rozliczyła się ze swego udziału w rozpętaniu najtragiczniejszej wojny w dziejach ludzkości. Rosyjskie media bez żadnej reakcji władz prowadzą kłamliwą kampanię, wypaczającą sens wydarzeń z 1939 roku i jego następstw. Do dziś żyją w Europie ofiary zbrodniczej polityki sowieckiej, które nie otrzymały żadnego zadośćuczynienia – tak materialnego, jak i moralnego.
Dzisiejsza Rosja nie wyciągnęła wniosków z historii, czego następstwem jest kontynuacja jej agresywnej i imperialnej polityki wobec sąsiednich narodów. Dlatego podczas wizyty Władimira Putina konieczne jest przedstawienie rzeczywistej roli Rosji w II Wojnie Światowej.
Obywatelska inicjatywa Komitet 39’09 jest porozumieniem rozmaitych środowisk skupiających ludzi, dla których najważniejszą wartością jest prawda. 1 września 2009 roku w Warszawie spotkamy się, by przypomnieć o tym, że w 1939 roku sowiecka Rosja była agresorem równie groźnym i brutalnym, jak nazistowskie Niemcy.
Komitet 39’09
Kontakt: [mail=komitet3909@ymail.com]komitet3909@ymail.com[/mail]
tel. 781-596-534
Stowarzyszenie Solidarni z Gruzją
Inicjatywa Wolna Białoruś
Komitet Katyński
Warszawski Klub „Gazety Polskiej”
Komitet World Solidarity
Komitet Wolny Kaukaz
Akcja Alternatywna „Naszość”
David Gamtsemlidze – Prezes Diaspory Gruzińskiej w Polsce[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA