fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Problem opcji walutowych powoli wygasa

O prawie 2,2 mld złotych zmniejszyły się zobowiązania przedsiębiorstw z tytułu opcji walutowych w porównaniu z połową kwietnia
Na koniec lipca zobowiązania przedsiębiorstw z tytułu opcji walutowych wyniosły ok. 2,21 mld zł. Według Komisji Nadzoru Finansowego zmniejszenie zobowiązań przedsiębiorstw o ponad połowę to między innymi konsekwencja lipcowego umocnienia się złotego do głównych walut światowych. Euro straciło do złotego ok. 3 proc., natomiast dolar ok. 10 proc.
Komisja zwraca uwagę, że firmy zamknęły część transakcji, wykorzystując umocnienie złotego. Wiele opcji wygasło również w sposób naturalny. KNF szacuje, że do końca 2009 r. wygaśnie w przybliżeniu 40 proc. obecnie otwartych pozycji (w ujęciu wartościowym), a do połowy 2010 r. około 63 proc.
Opcje walutowe były masowo zawierane przez polskie przedsiębiorstwa w lipcu i sierpniu 2008 r. Miały one chronić eksporterów przed umocnieniem złotego. W efekcie osłabienia polskiej waluty jesienią ubiegłego roku spowodowały one straty szacowane na kilka miliardów złotych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA