fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sprawa Olewnika

Tajemnicze samobójstwo strażnika

Areszt śledczy
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Powiesił się funkcjonariusz więzienny, który pilnował szefa gangu skazanego za porwanie Krzysztofa Olewnika - Wojciecha Franiewskiego
Strażnik powiesił się w ubiegłym tygodniu we wsi Raj pod Morągiem. Na drzewie przy drodze. To już czwarty tajemniczy zgon w tle sprawy porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.
– W moim przekonaniu to kolejny "zbieg okoliczności", któremu powinna się przyjrzeć prokuratura – komentuje "Rzeczpospolitej" mecenas Ireneusz Wilk, pełnomocnik rodziny Olewników. O zdarzeniu poinformowała "Gazeta Olsztyńska". Strażnik samobójca, którego personalia są trzymane w tajemnicy, pracował w areszcie w Barczewie.
18 czerwca 2007 r. miał nocną zmianę i odpowiadał za pilnowanie m.in. celi Wojciecha Franiewskiego – szefa gangu, który porwał i brutalnie zamordował Krzysztofa Olewnika. Właśnie tego wieczoru Franiewski targnął się na życie, wieszając się na elastycznym bandażu przyczepionym do kraty. Przesłuchani później strażnicy twierdzili, że nie zauważyli niczego podejrzanego. Z informacji "Rz" wynika, że niedawno strażnik został przesłuchany przez ostrołęcką prokuraturę, która bada tajemnicze samobójstwa porywaczy Olewnika. Śledczy nie postawili mu zarzutów. – W tej sprawie już nic mnie nie zdziwi. Ale aż boję się głośno myśleć o tym, że strażnik mógł mieć coś wspólnego z samobójstwem Franiewskiego – mówi prokurator znający sprawę Olewnika. Strażnik nie zostawił pożegnalnego listu. Przed śmiercią wysłał tylko esemesa do znajomej z krótką informacją, gdzie ma szukać jego ciała. Co pchnęło go do desperackiego kroku? Nie wiadomo. W Barczewie pracował od kilku lat, nie było na niego skarg, nic nie wiadomo o tym, by miał problemy osobiste. Według informacji "Rz" prokurator, który dokonywał oględzin, wykluczył udział osób trzecich. Wojciech Franiewski, od którego zgonu zaczęła się czarna seria w sprawie Olewnika, powiesił się jeszcze przed procesem porywaczy. Bał się o życie. Pół roku przed śmiercią pisał do sądu: "Boję się, że znajdą mnie powieszonego w celi" ("Rz" pisała o tym w kwietniu 2008 r.). Potem, w kwietniu 2008 r., tuż po wyroku w celi znaleziono powieszonego Sławomira Kościuka – prawą rękę herszta. Jego śmierć budzi najwięcej wątpliwości. Pod kolanami i na rękach miał sińce. Kościuk poszedł na współpracę z prokuraturą i kiedy usłyszał wyrok dożywocia, czuł się wystawiony do wiatru. Kilka dni temu prokuratura w Ostrołęce otrzymała opinię biegłych, z której wynika, że Kościuk zażywał leki, ale mógł popełnić samobójstwo. Trzecim porywaczem, który wybrał śmierć, był Robert Pazik. Krótko przed tym, jak znaleziono go martwego w celi, powiedział współwięźniowi: – W tej sprawie będzie jeszcze trzeci trup. Kilka dni potem już nie żył.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA