fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Sąd rozstrzygnie, czy banki mogą dowolnie zmieniać stałe oprocentowanie

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Zapis we wzorcu umowy kredytowej przyznający bankowi BPH prawo do dowolnej zmiany stałego oprocentowania zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i skierował przeciwko BPH pozew do sądu
Urząd kwestionuje postanowienie, zgodnie z którym bank może dowolnie zmienić wysokość oprocentowania stałego po tym, jak cała kwota kredytu lub jego pierwsza transza wpłynie na konto konsumenta. Wątpliwości UOKiK wzbudził brak określenia warunków zmiany oprocentowania.
- W umowie kredytowej podpisywanej z klientem jest mowa o stałej wysokości oprocentowania przy kredycie hipotecznym. Jest to ważna informacja dla klienta, który podejmując decyzję o kredycie kieruje się głównie wysokością proponowanego oprocentowania - czytamy w komunikacie UOKiK. - W tej samej umowie bank przyznaje sobie prawo do arbitralnej zmiany wysokości „oprocentowania stałego” bez określenia warunków oraz sposobu zmiany oprocentowania. Klient nie może przewidzieć, czy i w jaki sposób oprocentowanie ulegnie zmianie.
Jeżeli sąd podzieli argumenty prezesa UOKiK kwestionowane postanowienie zostanie wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a jego stosowanie będzie niedozwolone.
Pozew przeciwko bankowi BPH jest szóstym od marca br. pozwem dotyczącym uznania klauzul za niedozwolone, a stosowanych w umowach o kredyt hipoteczny. Do tej pory UOKiK zakwestionował łącznie 15 klauzul. Ostatnio pozwy do sądu skierowano przeciwko bankom Nykredit oraz Lukas Bank. Wątpliwości Urzędu wzbudziło m.in. postanowienie, zgodnie z którym w przypadku wypowiedzenia umowy przez bank, konsument był zobowiązywany do uiszczenia dodatkowej prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Nadal trwają trzy postępowania właściwe przeciwko BZ WBK, Getin Bankowi, Santander Consumer Bankowi.
Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA