fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Wyciągnięte szyje wielkich dinozaurów

Wielkie prehistoryczne gady nosiły swe małe głowy wysoko
AP
Krzysztof Urbański
Muzealne rekonstrukcje olbrzymich zwierząt trzeba poprawić – uważa paleontolog dr Mike Taylor
Wielkie roślinożerne gady nosiły głowę wysoko, a nie nisko, jak sugeruje większość eksponatów. Specjaliści z Uniwersytetu w Portsmouth, którymi kieruje dr Taylor, przestudiowali kształt kręgów szyjnych wielu skamieniałych okazów. Porównali je z budową kręgów żyjących współcześnie zwierząt lądowych i ptaków.
Po prześwietleniu kości dziesięciu przedstawicieli różnych grup kręgowców dr Taylor doszedł do wniosku, że zauropody, olbrzymie roślinożerne gady, nosiły głowy podobnie jak dzisiejsze żyrafy. Sięgały nawet 15 metrów powyżej gruntu.
– Skamieniałe kości mówią stosunkowo niewiele. Tkanki miękkie się nie zachowały, ale sądzimy, że były bardziej elastyczne, niż dotychczas przypuszczaliśmy na podstawie wyglądu kości – powiedział dr Taylor BBC News. – Spróbowaliśmy odtworzyć kształt realnego, żywego zwierzęcia.
Przypuszczenie, że diplodoki nosiły głowę wysoko, pojawiło się wraz z pierwszymi odkryciami skamieniałych szkieletów tych wielkich gadów w XIX i na początku XX wieku. – W następnych latach ta koncepcja powoli odchodziła w niepamięć – wyjaśnia dr Taylor.
Badacz zarzeka się, że nie naciska na zmianę kształtu eksponatów muzealnych – chodzi mu jedynie o odtworzenie postury zauropodów. Były to największe zwierzęta lądowe, jakie kiedykolwiek stąpały na Ziemi.
– Diplodok – z głównego holu Muzeum Historii Naturalnej w Londynie – jest bardzo dobrze odtworzony – twierdzi dr Taylor. – Stoi w pozie, jaką te zwierzęta mogłyby przyjmować, opuszczając głowę, choćby po to, aby napić się wody.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA