fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Atomowy układ Rosji z Japonią

Iwona Trusewicz
Dzisiaj w Tokio Władimir Putin podpisze z japońskim premierem porozumienie w sprawie pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Otwiera to Rosji drogę do japońskich miliardów dolarów
Podpisany dokument regulować ma obowiązki obu stron co do paliwa jądrowego, które przeszkadzają dostawcom paliwa z Rosji.
Chodzi o wyeliminowanie pośredników z dostaw. Do tej pory np. kompania rosyjska Techtranseksport dostarczająca ok. 12 proc., japońskiego importu uranu niskowzbogaconego, musiała go sprzedawać za pośrednictwem krajów trzecich.
Jak podaje lenta.ru Putin oświadczył, że Rosja dąży do zwiększenia swojego udziału w japońskim rynku paliwa jądrowego z obecnych 15 proc. do 25 proc. O projekcie utworzenia wspólnej firmy zajmującej się wzbogacaniem uranu poinformował rosyjski Rosatmo i japońska Toshiba.
Rosja jest dziś największym na świecie eksporterem technologii jądrowych. Buduje 5 bloków atomowych w elektrowniach w Chinach, Indiach i Iranie oraz ma zamowione dwa następne od bułgarskiej elektrowni Bielenie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA