fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Związki przeciwne zwolnieniom w EDF Polska

Do 2012 roku z polskich spółek francuskiego koncernu odejść ma 10 proc. pracowników
Electricite de France, który w Polsce jest właścicielem m.in. elektrowni Rybnik, wrocławskiej Kogeneracji, elektrociepłowni Wybrzeże oraz Zielona Góra i PEC w Tarnobrzegu, zamierza utworzyć tzw. centrum usług wspólnych. Ma obsługiwać wszystkie firmy w zakresie m.in. administracji, finansów i kadr – w efekcie ze spółek grupy będzie musiało odejść ok. 400 osób.
Władze EDF Polska zaproponowały zwalnianym pracownikom odprawy – od 12 do 24 miesięcznych pensji. EDF nie ujawnia, ile wynosi przeciętna płaca. Można przypuszczać, że jest zbliżona do średniej w innych firmach sektora, czyli ok. 4,5 tys. zł. Odprawy mogą więc sięgnąć od 54 tys. do 108 tys. zł.
EDF zaproponował też wsparcie finansowe osobom, które musiałyby zmienić miejsce zamieszkania w związku z powołaniem Centrum, m.in. dodatki na zagospodarowanie i wynajem mieszkania. Ale te argumenty nie przekonały związków, dlatego ich przedstawiciele przerwali negocjacje z władzami EDF w Polsce. Nie wiadomo, kiedy zostaną one wznowione.
EDF należy do największych inwestorów zagranicznych w polskiej energetyce. Dzięki Elektrowni Rybnik ma ok. 10-proc. udział w produkcji energii w kraju, a ciepłownie koncernu mają 20 proc. polskiego rynku.
[ramka]54 tys. zł taką podstawową kwotę odprawy proponuje EDF zwalnianym pracownikom w Polsce[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA