fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Cudzoziemcy wrócą za rok

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Dopiero w przyszłym roku wzrośnie liczba zagranicznych gości odwiedzających Polskę. Wcześniej przybędzie turystów krajowych
Do 12,4 mln spadnie w tym roku liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę – szacuje Instytut Turystyki. Będzie to najgorszy wynik tej dekady. Dopiero w przyszłym roku sytuacja zacznie się poprawiać i liczba przyjazdów wzrośnie o 0,4 mln, choć będzie to i tak mniej niż w stosunkowo słabym roku 2008 (13 mln turystów wobec 15 mln w roku 2007). Wzrośnie za to aktywność turystów krajowych. Instytut zakłada niewielki wzrost liczby krajowych podróży turystycznych, zarówno dwu-, czterodniowych (z 20,6 do 21 mln), jak i ponadpięciodniowych (z 14,3 do 15 mln).
[wyimek]12,4 mln zagranicznych turystów odwiedzi w tym roku Polskę. Rok temu liczba gości sięgnęła 13 mln [/wyimek]
Organizatorzy turystyki liczą, że sytuację poprawi skuteczniejsza w tym roku promocja. Polska Organizacja Turystyczna zapowiada, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy ma ruszyć finansowana z pieniędzy unijnych kampania reklamująca wschodnią Polskę.
Zdaniem prezesa POT Rafała Szmytke optymizmem napawają zakończone w niedzielę w Warszawie Targi Turystyki i Wypoczynku Lato 2009. Liczba wystawców zwiększyła się do blisko 370 z ok. 330 w 2008 r. – Z uwagi na kryzys ten wzrost może zaskakiwać. Ale nastroje wśród wystawców były dobre, a ich oferta bardziej wszechstronna – podkreśla Szmytke.
Powiat żywiecki, jeden z nielicznych reklamujących się poza własnym terenem, może przeznaczyć rocznie na promocję 150 tys. zł. – To dziesięć razy mniej, niż wydają na ten cel podobne regiony za granicą – zaznacza dyrektor wydziału turystyki w starostwie żywieckim Mirosław Dziergas.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA