fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Islandia: przedterminowe wybory do Althingu

Na Islandii rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne. Rozpisał je prezydent republiki Olafur Ragnar Grimsson po tym, gdy na przełomie roku wskutek poważnego kryzysu ekonomicznego upadł poprzedni rząd i powstał koalicyjny gabinet tymczasowy.
Ostatnie sondaże wskazują na zwycięstwo tworzącej rząd koalicji: socjaldemokratycznego Sojuszu oraz Lewicowej Partii Zielonych. Sojusz wyrósł na największą parte kraju i chce na niego głosować 29,2 procent wyborców, a na jego koalicjanta 27,2 procent.
Dotychczasowy polityczny lider - Partia Niepodległości, rządząca Islandią przez 18 lat, może według sondażu liczyć na 23,6 procent głosów. Ponadto do parlamentu - Althingu wejdą prawdopodobnie Partia Postępu i nowo powstały Ruch Obywatelski.
Podstawowym problemem, wokół którego toczyła się kampania wyborcza jest znalezienie drogi wyjścia z kryzysu. Rządzący widzą je w szybkim przystąpieniu Islandii do Unii Europejskiej.
W kraju liczącym 319 tysięcy mieszkańców uprawnionych do głosowania jest ponad 227 tysięcy osób. Islandzki parlament liczący 63 posłów jest uważany za najstarszy w Europie. Jego tradycja sięga roku 930.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA