fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

GUS zrewidował wzrost PKB w 2008 r. do 4,9 proc.

Polska gospodarka w 2008 roku rozwijała się w tempie 4,9 procent, czyli szybciej o 0,1 procent niż wynikało z wcześniejszych szacunków - podał Główny Urząd Statystyczny
GUS zrewidował dane o PKB za czwarty kwartał z 2,9 proc. na 3,0 proc.
Dane te są efektem uwzględnienia pełniejszych informacji o wynikach dla całego roku, dotyczących finansów przedsiębiorstw, finansów instytucji rządowych i samorządowych, danych o handlu zagranicznym, a także innych.
Dynamika realna wartości dodanej brutto w całej gospodarce narodowej w 2008 r. była wyższa o 0,2 pkt proc. w stosunku do danych opublikowanych w marcu i wyniosła 5,0 proc.
Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w 2008 roku wzrosła o 5,0 proc. rok do roku. Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 3,7 proc., w budownictwie wzrosła o 11,3 proc., a w sektorze usług rynkowych - o 6,1 proc.
Popyt krajowy w wzrósł o 5,5 proc. rok do roku, spożycie ogółem wzrosło o 5,9 proc., a spożycie indywidualne o 5,4 proc.
Nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się o 8,1 proc. rdr wobec 17,6 proc. rok wcześniej.
Według założeń budżetowych na ten rok - PKB ma wzrosnąć o 3,7 procent, choć minister finansów Jacek Rostowski nie wyklucza, że ostatecznie może on wynieść nawet 1,7 proc. i do tych założeń została dostosowana ustawa budżetowa.
Źródło: isb
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA