fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Lesbijka jak ojciec

Europarlamentarzyści chcą wprowadzenia urlopów współmacierzyńskich dla partnerek lesbijek, które urodzą dziecko
Komisja Praw Kobiet Parlamentu Europejskiego wezwała do zagwarantowania „rodzinom różnych typów” takich samych praw urlopowych. Według jej propozycji w całej Unii obie partnerki związku lesbijskiego miałyby zagwarantowany obowiązkowy płatny urlop, gdyby jedna z nich została matką.
Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w PE w maju. Jak przewiduje dziennik „Daily Telegraph”, propozycja zyska akceptację mimo sprzeciwu części posłów. Aby wejść w życie, nowe prawo będzie jednak musiało jeszcze zostać przyjęte przez Radę Ministrów UE.
[wyimek]Obie partnerki związku miałyby zagwarantowany obowiązkowy, płatny urlop macierzyński[/wyimek]
– Może się wydawać, że to przełomowe przepisy. Ale ich przyjęcie jest logicznym krokiem, skoro chcemy zapewnić wszystkim równe uprawnienia bez względu na orientację – mówi „Rz” Mary Honeyball, europosłanka brytyjskiej Partii Pracy. – Urlop ma po prostu przysługiwać partnerowi matki bez względu na to, jakiej jest płci.
Pomysł nie podoba się głównie prawicy. – Jest po prostu przerażający – mówi „Rz” Ewa Tomaszewska, europosłanka PiS. – To propozycja sprzeczna z interesem normalnej rodziny, w której dziecko powinno obserwować relacje matka – ojciec, tak aby następne rodziny były zdrowe – podkreśla.
– Unia w ogóle nie powinna dyktować brytyjskim matkom i ojcom, czy i ile mają brać urlopu – uważa brytyjski konserwatysta Philip Bushill-Matthews. Według obowiązujących obecnie w Wielkiej Brytanii przepisów partnerzy matek nie mają urlopu po urodzeniu dziecka, co dotyczy zarówno ojców, jak i kobiet w związkach lesbijskich. W Polsce kobietom przysługuje 18 – 28 tygodni urlopu macierzyńskiego, a jego niewykorzystana część może być udzielona ojcu.
– Pomysł komisji PE jest bardzo dobry, ale w Polsce takie prawo byłoby wykorzystywane w nikłym stopniu. U nas jest kilkanaście tysięcy rodzin homoseksualnych, ale prawie wszystkie się ukrywają, na przykład w obawie przed utratą pracy – mówi „Rz” Yga Kostrzewa ze Stowarzyszenia Lambda broniącego praw osób homoseksualnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA