• 18.07.2018

Biznes przy "gierkówce"

Sto hektarów czeka na inwestorów w gminie Wolbórz. Kto stworzy co najmniej 20 nowych miejsc pracy, może liczyć na ulgi podatkowe nawet do 100 tys. euro. Z oferty skorzystała już firma Partner Logistic, która zbudowała nowoczesne centrum magazynowe.
Łódzka spółka ulokowała magazyny na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która poszerza tereny pod inwestycje. Na tę decyzję czeka już katowicki Hub Developments, który na terenie gminy ma 12 ha. Chce tam budować magazyny. Park logistyczny ma w gminie także Auchan Polska, właściciel sieci hipermarketów. Inni skupują od miejscowych rolników ziemię, której cena - w zależności od miejsca - wynosi od 7 do 12 zł za metr.
- Naszym zadaniem jest nawiązywanie kontaktów między właścicielami gruntów i inwestorami - mówi wójt Henryk Sęk. - Jeśli ziemia jest piątej lub szóstej klasy, decyzję lokalizacyjną wydajemy w trzy miesiące, jeśli klasa gruntów jest wyższa, trzeba poczekać siedem miesięcy. Jest to najkrótszy czas oczekiwania, po którym inwestor może przystąpić do budowy - dodaje.Atrakcyjność terenów w gminie zwiększy planowana na najbliższe lata przebudowa drogi krajowej nr 8 (Katowice - Warszawa) na ekspresową. Wzdłuż "gierkówki" powstają nie tylko magazyny, ale także hotele i lokale gastronomiczne. Wolbórz ma także dostęp do Zalewu Sulejowskiego, nad którym swoją siedzibę ma centrum kongresowo-szkoleniowe Magellan. Oprócz sal konferencyjno-bankietowych są tu trzy sale restauracyjne, nocny klub, kompleks basenowy, amfiteatr i prywatna plaża. W pobliżu zalewu z terenów rolniczych wydzielono 1000 działek rekreacyjnych. W większości kupili je łodzianie (około 70 proc.), ale wśród właścicieli są także mieszkańcy Piotrkowa, Tomaszowa, Radomska, Warszawy i Katowic. - Naszym najważniejszym celem będzie skanalizowanie tych terenów, żeby chronić zalew przed odprowadzaniem nieczystości - mówi wójt. - Chcemy sięgnąć po środki unijne. W siedzibie władz gminy wykonaliśmy kompleksowe prace, bo oprócz kanalizacji odprowadzającej nieczystości wybudowaliśmy także kanalizację deszczową, wymieniliśmy stare rury wodociągowe oraz nawierzchnię drogi. Z programów europejskich uzyskaliśmy na ten cel 2 mln zł, a teraz złożyliśmy wniosek na 20 mln - dodaje. W najbliższych zamierzeniach gminy jest otwarcie unikalnego muzeum pożarnictwa, którego tradycje sięgają 1805 r.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL