fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Arabowie mogą kupić Telefonię Dialog

Państwowy fundusz inwestycyjny z Kuwejtu przygląda się polskiemu operatorowi – dowiedziała się „Rzeczpospolita”
– Wśród firm zainteresowanych zakupem Telefonii Dialog jest Kuwait Investment Authority – poinformowało nas źródło zbliżone do resortu skarbu.
KIA był jedną z arabskich firm, z którymi rozmawiał w listopadzie ubiegłego roku podczas wizyty na Bliskim Wschodzie minister skarbu Aleksander Grad. Firma zarządza państwowymi funduszami zasilanymi przychodami ze sprzedaży ropy naftowej. W ubiegłym roku aktywa zarządzane przez KIA szacowane były na ponad 250 mld dol.
Wcześniej zainteresowanie Dialogiem wyrażali operatorzy telekomunikacyjni, m.in. giełdowa Netia, która w ubiegłym roku kupiła Tele2.
[wyimek]400 mln zł wynosi szacunkowa wartość Telefonii Dialog[/wyimek]
Telefonia Dialog należy w 100 proc. do KGHM, który z kolei kontrolowany jest przez państwo. Niedawno KGHM zatwierdził strategię rozwoju Dialogu, który zakładał upublicznienie spółki. Autor tej strategii, prezes Piotr Mazurkiewicz, ustąpił jednak ze stanowiska.
Obowiązki szefa spółki pełni na razie Wojciech Braszczok. Z nieoficjalnych informacji „Rz” wynika, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem na prezesa jest Marcin Olewnik, który do kwietnia 2008 r. był wiceprezesem spółki. Wśród kandydatów do zarządu wymieniani są też Wojciech Mondalski, były prezes Netii, oraz Michał Janicki z rady nadzorczej KGHM Letia. Wczoraj natomiast wybrano nowego wiceprezesa Dialogu. Został nim Robert Banasiak – były szef ośrodka regionalnego TVP we Wrocławiu.
W ubiegłym roku przychody spółki wyniosły 548 mln zł, strata netto zaś – 287 mln zł, co zarząd spółki kładł na karb jednorazowych odpisów aktualizujących wartość aktywów.
– Wartość Dialogu wyceniam na około 350 – 400 mln zł pod warunkiem, że spółka nie jest zadłużona – mówi Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA