fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Po raz pierwszy premier zebrał więcej negatywnych ocen niż pozytywnych

Premier Donald Tusk
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Spadają notowania władz. 64 proc. badanych krytycznie ocenia działania rządu, a 49 proc. źle postrzega Donalda Tuska – wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP
Szef rządu po raz pierwszy otrzymał więcej ocen negatywnych niż pozytywnych. Dobrze ocenia go 41 proc. ankietowanych.
W grupie osób źle recenzujących sposób wypełniania obowiązków premiera przez Donalda Tuska 16 proc. ocenia, że swoje zadania lider PO wypełnia „zdecydowanie źle”. O pracy rządu mówi tak 19 proc. badanych. Tylko 1 proc. ocenia pracę premiera „zdecydowanie pozytywnie”.
– To tylko jedno badanie i należy je ostrożnie interpretować – komentuje socjolog Ireneusz Krzemiński z UW. – Poza tym to nic dziwnego po tak intensywnej i perfidnej akcji PiS, który chce zdezawuować rząd. Wszyscy starają się nam wmówić, że mamy premiera, który nic nie robi, choć mamy kryzys.
Jego zdaniem i PiS, i prawie wszystkie media tworzą atmosferę strachu. – Można mieć wrażenie, że lepiej nie wychodzić z domu, bo kryzys czyha i rzuci nam się do gardła. Jakieś wariactwo opanowało nasz kraj – ocenia Krzemiński. – A w tym wszystkim premier jak zwykle jest wstrzemięźliwy. Ma za swoje. Powinien być bardziej aktywny i odpowiedzieć na te wyzwania, zarówno populistyczne PiS-owskie, jak i panikę, którą sieją media.
Spadek notowań nie dziwi politologa Wawrzyńca Konarskiego: – Rząd popełniał kardynalne błędy, twierdząc, że mimo spadku siły złotówki nie będzie ingerował. A półtora do dwóch milionów ludzi musi spłacać szybko rosnące odsetki od kredytów hipotecznych. To dowód na olbrzymią arogancję rządu, który umył ręce od problemu i zostawił ludzi samym sobie – mówi.
Według niego wczorajsza deklaracja premiera, iż należy coś zrobić ze spekulacyjną grą złotówką, padła zbyt późno. – Ludzie oczekiwali, że ich wesprze, a Tusk nie miał żadnej recepty poza apelami – ocenia. – Teraz chciał być konfrontacyjny, a wyszedł z tego „przemokły kapiszon”. Psychologicznie rząd nie jest przygotowany, by stawić czoło kryzysowi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA