fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

"Muzyka polska – inspiracje"

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na spotkania z muzyką. Bohaterem pierwszego będzie Roman Palester
Wydarzenia „Muzyka polska – inspiracje” poświęcone jest w znacznej części rodzimym kompozytorom XX w. Bohater pierwszego ze spotkań - Roman Palester (1907-1989) to kompozytor, w którym w latach 30. upatrywano następcy Karola Szymanowskiego.
Po II wojnie światowej zdecydował się na emigrację. Przez 20 lat pracował w Radiu Wolna Europa jako szef redakcji kulturalnej, odnosząc równocześnie sukcesy jako twórca.
W 1949 r. jego nazwisko zostało usunięte z wszelkich polskich publikacji, zaś partytury wycofane z obiegu. Mimo cofnięcia w 1977 r. zakazu wykonywania jego muzyki i przyjazdu kompozytora do Polski w 1983 r. do dziś pozostaje on niemal nieobecny zarówno w życiu koncertowym, jak i w muzycznej świadomości.
Gabinet Zbiorów Muzycznych BUW postanowił przybliżyć sylwetkę i działalność Romana Palestra poprzez wydawnictwo multimedialne, zawierające biografię z bogatą galerią zdjęć, opis najważniejszych dzieł, opatrzony fragmentami nagrań oraz reprodukcjami rękopisów, a także wybór felietonów radiowych. Usłyszymy także wybór utworów z twórczości kameralnej Palestra, od Pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny (1930) przez fortepianowe Preludia (1954) po Trio na flet, altówkę i harfę (1963). [ramka]
[b]Koncert[/b]
Pałac Tyszkiewiczów UW (Krakowskie Przedmieście 32)
30 stycznia 2009 r. (piątek), godz. 17.30 Muzyka polska – inspiracje: Roman Palester
Wyk. Justyna Stępień – sopran, Stefan Kamasa – altówka, Marcelina Sankowska – flet, Barbara Witkowska – harfa, Jakub Tchorzewski – fortepian, Piotr Maculewicz i Lech Dzierżanowski – prowadzenie.
W programie: premiera wydawnictwa multimedialnego, utwory kameralne 1930-1963.
Wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona.
[link=http://www.kultura.uw.edu.pl" target="_blank]www.kultura.uw.edu.pl[/link] [/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA