fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Będzie kara za niepodanie kosztów recyklingu pralki

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Od 5 tys. do 20 mln zł kary grozić będzie sprzedawcy, który obok ceny nie poda kosztów odzysku i recyklingu zużytego sprzętu
Tak zakłada przyjęta nowelizacja [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179163]ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym[/link]. W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu, kończąc proces legislacyjny w parlamencie.
[srodtytul]Wątpliwa edukacja[/srodtytul]
[b]– Nowela jest niekorzystna dla dużej grupy firm[/b] – mówi Katarzyna Urbańska, ekspert PKPP Lewiatan. – Podawanie informacji o kosztach recyklingu będzie dla sklepów uciążliwe i kosztowne. Nie wpłynie też na edukację klientów. Jeśli komuś potrzebna jest pralka, to kupi ją, nie zastanawiając się nad tym, ile kosztuje recykling.
Do tej pory sprzedawcy mogli, ale nie musieli, podawać koszty recyklingu. Zadowoleni z przepisu są natomiast krajowi producenci sprzętu AGD. Ich zadaniem pokazanie ceny recyklingu ograniczy szarą strefę. Dzisiaj w sklepach, także internetowych, pojawia się wiele towarów po niższych cenach. Różnice wynikają m.in. z tego, że importerzy nie przejmują się recyklingowymi obowiązkami i tym samym mają niższe koszty.
Wprowadzających na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny też czekają dodatkowe obowiązki. Będą musieli przeznaczyć na publiczne kampanie edukacyjne co najmniej 0,1 proc. swoich przychodów z tytułu wprowadzenia sprzętu, osiąganych w danym roku kalendarzowym. Co można będzie uznać za spełnienie ustawowego celu – nie bardzo wiadomo. Łatwiejsze może okazać się przekazanie tych pieniędzy na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co także dopuszcza nowela. [b]Więcej zapłacą organizacje odzysku zużytego sprzętu.[/b] Muszą przeznaczać na edukację 5 proc. swoich przychodów.
Dobrze natomiast, że ustawodawca zapisał jednoznacznie, że wydana na edukację kwota jest kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu ustaw podatkowych.
– Ponieważ nowe przepisy utrudnią działalność firmom, przedsiębiorcy powinni od razu złożyć poprawki do ustawy w komisji „Przyjazne państwo” – przekonuje Katarzyna Urbańska.
[srodtytul]Złomiarze zadowoleni[/srodtytul]
[b]Bardziej zadowoleni od sprzedawców mogą być prowadzący punkty złomu. [/b]Uniknęli oni obowiązkowego wpisu do rejestru zbierających zużyty sprzęt. Jeżeli jednak się nie wpiszą, nie będą mogli legalnie przyjmować wyeksploatowanych pralek, kuchenek czy piecyków elektrycznych, lecz jedynie sprzęty niepodlegające recyklingowi.
[srodtytul]Mniej sprawozdań[/srodtytul]
W nowelizacji są jednak i dobre dla firm zmiany. Nie będą już musiały składać sprawozdań kwartalnych. Wystarczy, że rozliczą się z inspektorem ochrony środowiska co pół roku. Dotychczas sążniste dokumenty musieli przesyłać co kwartał.
Ustawodawca wyjaśnił też wreszcie, do kiedy wprowadzający sprzęt mają wpłacać obowiązkowe zabezpieczenie (przepada w razie niewykonania obowiązków). Mają to zrobić do 30 czerwca roku, którego ono dotyczy. [b] Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2009 r.[/b] Ostatniego kwartalnego rozliczenia recyklingowych obowiązków przedsiębiorcy dokonają jednak do końca stycznia 2009 r. na dotychczas obowiązujących zasadach.Znowelizowana ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
[ramka][b]Opinia: Wojciech Konecki, dyrektor CECED Polska[/b]
Zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego musi być wydajniejsze. W przyszłym roku, by wypełnić unijne wymagania, trzeba go będzie zebrać czterokrotnie więcej niż teraz. Problem w tym, że najcięższe sprzęty – czyli lodówki, kuchenki czy pralki – nadal nie trafiają do punktów zbierania, ale na złom. Wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego tak niechętnie do rejestracji w GIOŚ podchodzą punkty skupu złomu. Nie pomagają nawet oferowane przez producentów agd zachęty finansowe. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że ceny złomu z powodu kryzysu spadają i dodatkowe pieniądze powinny im się przydać. Sprzęt trafiający do nierejestrowanego punktu nie może zostać uznany za zebrany. [/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki[link=mailto:z.jozwiak@rp.pl]z.jozwiak@rp.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA