fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ile pojazd jest wart po roku, a ile po pięciu latach

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Najwięcej, bo ponad 30 proc. początkowej wartości, samochód traci w pierwszym roku używania. W drugim roku jest to ok. 10 proc., a w kolejnych 6 – 8 proc. rocznie
Najwięcej, bo ponad 30 proc. początkowej wartości, samochód traci w pierwszym roku używania. W drugim roku jest to ok. 10 proc., a w kolejnych 6 – 8 proc. rocznie.
Duży wpływ na utratę wartości auta ma liczba przejechanych kilometrów. Bo im większy przebieg, tym większe zużycie silnika i podzespołów.Najbardziej na wartości tracą samochody luksusowe oraz z bogatym wyposażeniem. Nie zmienia to faktu, że wyposażenie ponadstandardowe może ułatwić późniejszą sprzedaż na rynku wtórnym.
Cena samochodu używanego zależy też od promocji w salonach z nowymi autami. Jeśli producent zaproponuje duże i dłużej dostępne upusty na dany model, wartość rynkowa naszego samochodu w ciągu pierwszych 9 – 12 miesięcy jego eksploatacji jest ustalana na podstawie obniżonej ceny.
Ważne jest również to, czy producent wprowadza istotne zmiany w modelu. Jeśli auto w danej wersji zostało wycofane z produkcji, jego wartość na rynku jest niższa w porównaniu z samochodem z tego samego rocznika, ale w nowej wersji.
Wolniej na wartości tracą samochody cieszące się dobrą opinią na rynku. W Polsce są to auta japońskie, np. Toyota, Honda, i niemieckie, np. Volkswagen, Audi, Opel. Należą one do dziesiątki najchętniej kupowanych.
Przez lata w naszym kraju wolniej taniały samochody z silnikiem Diesla niż z silnikami benzynowymi. Ale tendencja ta powoli się zmienia, od kiedy olej napędowy zaczął drożeć. Na wartość używanego auta wpływa też jego stan techniczny i sposób eksploatacji (jeśli był to pojazd firmowy, jego wartość mocniej spada). Kupujący zwracają poza tym uwagę na to, czy auto było garażowane, ilu miało właścicieli, gdzie były przeprowadzane przeglądy.
[ramka][srodtytul]Co na wykresach[/srodtytul]
- Podajemy wartość samochodu po roku, dwóch, trzech, czterech i pięciu latach eksploatacji, wyrażoną w procentach.
- Założyliśmy, że auto przejeżdża rocznie 20 tys. kilometrów.
- Klasy aut: A, B, C, D
A – pojazdy najmniejsze, długość nadwozia ok. 3,5 m, przeznaczone do jazdy po mieście,
B – samochód o długości ok. 3,7 m, do jazdy po mieście, ale często pełni też funkcję auta rodzinnego,
C – auta kompaktowe,
D – klasa średnia, samochody o długości ok. 4,5 m, podstawowym rodzajem nadwozia jest sedan. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA