fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Bliżej beatyfikacji ks. Popiełuszki

Abp Nycz przekazał Benedyktowi XVI positio, czyli opracowanie na temat męczeństwa ks. Jerzego
– W ten sposób kończy się ważny moment drugiego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki – tłumaczy abp Kazimierz Nycz.Razem z dokumentem metropolita warszawski przekazał list podpisany przez polskich biskupów, w którym proszą papieża o szybkie zakończenie procesu i wyniesienie na ołtarze ks. Jerzego.
Teraz positio będzie analizowane przez komisję teologiczną, a później przez kardynałów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Decyzję o beatyfikacji podejmie papież. Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego rozpoczął się w 1997 r. Etap diecezjalny zakończył się w 2001 roku i od tego czasu trwa etap rzymski. Jak się dowiadujemy, wraz z positio, które przygotowywał postulator procesu ks. Tomasz Kaczmarek, przekazano do Watykanu wszystko, co znajduje się w IPN na temat ks. Jerzego i okoliczności jego śmierci.
Nieoficjalnie wiadomo, że proces został zahamowany z uwagi na rewelacje podawane m.in. przez Andrzeja Witkowskiego, byłego prokuratora IPN, który twierdzi, że były inne okoliczności i data śmierci ks. Jerzego. Jednak na potwierdzenie jego tezy brakuje dowodów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA