fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Wytropią pedofila na czacie

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Kontrola operacyjna na szeroką skalę ma ułatwić funkcjonariuszom prowokację przestępców
Rząd wypowiedział właśnie wojnę pedofilom i przyjął projekt zaostrzający kary za wykorzystywanie seksualne nieletnich oraz poszerzył możliwości jego ścigania i wykrywania. Zanim jednak sprawca trafi za kratki, trzeba go nie tylko skutecznie namierzyć i złapać, ale i zebrać dowody.
– To przestępczość trudna do wykrycia. Bardzo rzadko ofiary zgłaszają się same. Dla jednych to wstyd, dla innych chęć wymazania z pamięci – tłumaczy nam Arkadiusz Godula, funkcjonariusz zajmujący się taką przestępczością.
Teraz ma się to zmienić. Policyjna ustawa po poprawkach pozwoli funkcjonariuszom na szeroką kontrolę operacyjną (z podobnych narzędzi korzystają już dziś, ścigając m.in. przestępczość mafijną czy korupcyjną).
– Funkcjonariusze będą mogli podsłuchiwać rozmowy telefoniczne podejrzanych – dorosłych, którzy zechcą umówić się na spotkanie z małoletnim – mówi nam Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.
Przypomnijmy, że kilka dni temu taka dziennikarska prowokacja pomogła ująć pedofila na gorącym uczynku. Podobne działania funkcjonariusze będą mogli podejmować w Internecie (np. wysyłając prowokacyjne e-maile czy uczestnicząc w czacie).
[b]Tak szeroka kontrola będzie możliwa, kiedy jawne działania policji nie przyniosą efektu.[/b] Wówczas to sąd okręgowy, na wniosek komendanta głównego policji, będzie mógł postanowieniem zarządzić kontrolę operacyjną.
Co mówi o niej ustawa? Po pierwsze, jest prowadzona niejawnie. Polegać może na:
– kontrolowaniu korespondencji i zawartości przesyłek,
– stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie informacji i dowodów oraz ich utrwalanie (podsłuchy).
Kiedy propozycje staną się prawem, funkcjonariusze będą mieli dużo więcej pracy, ponieważ już samo umówienie się i podjęcie czynności zmierzających do spotkania z osobą poniżej 15. roku życia będzie przestępstwem. Będzie za to groziło do 3 lat więzienia. Projekt zmian kodeksów karnych i ustawy policyjnej lada dzień trafi do Sejmu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA