fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 2,7 proc.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii - wyniosła w sierpniu 2008 roku 2,7 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,2 proc. rok do roku miesiąc wcześniej
Inflacja bazowa netto (wskaźnik ten będzie publikowany tylko do końca tego roku) wyniosła w sierpniu 4,0 proc. wobec 3,5 proc. w lipcu.
Jedenastu ankietowanych ekonomistów oczekiwało inflacji bazowej netto po wyłączeniu cen żywności i energii na poziomie średnio 2,7 proc., przy prognozach wynoszących od 2,6 proc. do 2,7 proc.
NBP podał też, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen kontrolowanych wyniosła w sierpniu 4,4 proc. w ujęciu rocznym wobec 4,4 proc. miesiąc wcześniej.
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności wyniosła 5,0 proc. rok do roku wobec 4,7 proc. przed miesiącem.
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw wyniosła 4,9 proc. wobec 4,5 proc. miesiąc wcześniej.
Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej średniej obciętej wyniosła 4,8 proc. wobec 4,8 proc. przed miesiącem.
Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) w sierpniu wyniósł 4,8 proc. rocznie, wobec 4,8 proc. miesiąc wcześniej.
Inflacja bazowa jest wyliczana przez bank centralny różnymi metodami: oprócz inflacji netto (po wyłączeniu cen żywności i cen paliw), są to także inflacja po wyłączeniu wzrostu cen kontrolowanych, inflacja po wyłączeniu cen o największej zmienności (m.in. cen niektórych warzyw i owoców, cen energii, opłat za użytkowanie mieszkania, niektórych usług pocztowych i telekomunikacyjnych).
NBP liczy inflację po wyłączeniu cen o największej zmienności i cen paliw oraz tzw. 15-proc. średnią odciętą, którą oblicza się przez odrzucenie dwóch grup: 15% towarów, których ceny wzrosły najbardziej oraz 15% towarów, których ceny wzrosły najmniej.
Źródło: isb
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA