fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokal można wynająć bez uchwały wspólników

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Decyzje o znacznych skutkach finansowych muszą być w spółce z o.o. podejmowane w formie uchwały wspólników. Zazwyczaj nie będzie to jednak dotyczyć umowy najmu
– Spółka z o.o. zamierza oddać w najem lokal będący jej własnością na siedem lat. Czy ze względu na wagę tej decyzji dla podpisania umowy najmu konieczna jest zgoda w postaci uchwały wspólników? Jak obliczyć wartość tej transakcji, jeśli umowa najmu będzie zawarta na czas oznaczony? – pyta czytelnik DF.Odwołać się tu trzeba przede wszystkim do art. 230 kodeksu spółek handlowych. Wedle tego przepisu rozporządzenie prawem albo zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego spółki z o.o. wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Umowa więc może wyznaczać w tym względzie inny konkretny limit wartości.W kwestii, której dotyczy pytanie czytelnika, wypowiedział się już wprost Sąd Najwyższy w wyroku z 2 sierpnia 2005 r. (CK 640/04). W sprawie tej powstała wątpliwość, jak określać wartość świadczenia w rozumieniu art. 230 k.s.h. w wypadku umowy najmu na czas ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA