fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach w poniedziałek

Archiwum
Zielone światło, zielone sukno, zielona główka kapusty. Po chwili pojawiają się ludzkie dłonie. Obejmują kapustę. Zaczynają wybijać na niej rytm. Z każdą chwilą ich ruchy stają się coraz bardziej pieszczotliwe – głaszczą główkę z niemal erotycznym zapamiętaniem, zrywają z niej kolejne warstwy liści, w końcu uzbrojone w nóż przecinają ją na pół, drążą w środku, wypełniają czerwonym winem...
Tak w sporym uproszczeniu wygląda dziesięciominutowy film „Czy kapusta może marzyć o elektrycznych owcach“ autorstwa Sramto Feszoka. Tego radykalnego performera i awangardowego muzyka o polsko--węgierskich korzeniach zobaczymy i usłyszymy w klubie No Mercy, ramach projektu MikroKino.
O oprawę wizualną poczynań głównego bohatera wieczoru – oprócz niego samego – zadbają: a2xd, Martinos oraz Bolverk. Dla spragnionych podszytej intelektualnym tłem, ale też podanej ze sporym przymrużeniem oka audiowizualnej awangardy będzie to wieczór obowiązkowy.
wl
No Mercy, ul. Bema 65, tel. 0 662 211 193, godz. 20, bilety 5 zł.
GRANATOWYPRAWIECZARNY - luna
Jorge chce rzucić pracę dozorcy i rozpocząć życie na własny rachunek. Na tę informację jego ojciec dostaje udaru. Od tego czasu syn musi pozostać u jego boku i zaopiekować się rodzicem. Odkłada marzenia na później, ale pewnego dnia postanawia odejść.
Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 19.
WANTED – ŚCIGANI - Cinema City Promenada
Wiodący nudny żywot pracownika biurowego Wesley Gibson pewnego dnia dowiaduje się, że jego dawno zmarły ojciec był mordercą na usługach tajnej organizacji. Teraz jego dawni współpracownicy chcą zwerbować Wesley’a.
Ul. Ostrobramska 75, tel. 022 611 75, godz. 21.15.
MOTYL I SKAFANDER - Femina
Film oparty na bestsellerowej biografii Jeana-Dominique’a Bauby’ego, redaktora naczelnego francuskiego czasopisma o modzie. W wieku 43 lat całe jego ciało, z wyjątkiem lewego oka, zostało sparaliżowane.
Pl. Defilad 1, tel. 022 551 70 70, godz. 21.15.
ul
Bike LOVERS - patrick’s irish pub
Co kochają Bike Lovers – muzycy kapeli umilającej dziś czas bywalcom irlandzkiego pubu w samym centrum Warszawy? Z pewnością rowery, bo to sugeruje już sama nazwa zespołu. Niewątpliwie covery, bo gdyby nie twórczość Glorii Gaynor, Led Zeppelin, Billy’ego Idola, Erica Claptona czy Steviego Wondera, kwintet pod wodzą Michała Naftyńskiego nie miałby czego słuchaczom zaproponować. Być może filozofię, jako że na stronie internetowej Bike Lovers możemy przeczytać, że „cały otaczający nas świat wydaje dźwięki”, a muzykowanie to dla członków grupy zarówno „poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość”, jak i „pełniejsze uczestnictwo w życiu”. Szykuje się więc show poruszający równie mocno, co kufelek ciemnego piwa z Zielonej Wyspy. Ul. Nowogrodzka 31, tel. 022 628 93 71, godz. 21, wstęp wolny.
flint
DOWÓD - TEATR POLONIA
Córka genialnego, ale chorego psychicznie matematyka zaszywa się w domu po jego śmierci. Dziewczyna obawia się, że odziedziczyła po ojcu nie tylko uzdolnienia naukowe, ale też szaleństwo. Nawet kiedy spotyka miłość swojego życia, boi się przyjąć ją ze wszystkimi konsekwencjami. W rolach głównych znakomity duet rodzinny: Andrzej Seweryn i Maria Seweryn.
Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 20.
STAROŚĆ JEST PIĘKNA - TEATR POLONIA
Sztuka Esther Vilar, przygotowana przez Łukasza Kosa z myślą o plenerowym wystawieniu na placu Konstytucji. Gniewny dialog ludzi starych ze współczesną kulturą, w której wszechobecny jest kult młodości, a starość wstydliwie spycha się na margines. Przewrotny pomysł autorki polega na obsadzeniu we wszystkich rolach ludzi młodych, którzy przy pomocy masek zmieniają się w starców.
Plac Konstytucji, tel. 022 622 21 32, godz. 17, wstęp wolny.
ar
K-R-R - GALERIA ZOYAJuż tylko do czwartku będzie można podziwiać dzieła Antoniny Słobodcikovej i Michaiła Hulina. Przytulna, urządzona w mieszkaniu Galeria Zoya od zawsze otwarta była na niekonwencjonalnych gości zza wschodniej granicy. Tym razem zaproszono białoruskich artystów dotykających niezwykle współczesnego problemu – zalewu byle jakiej, bezużytecznej informacji, z której nie sposób już odsiać tego, co wartościowe. Taka „informacja śmieć“ bezlitośnie wdziera się do codziennego życia, determinując wiele spośród naszych zachowań. Na szczęście inspiruje również twórców – tym razem do barwnej, mocno metaforycznej mieszanki malarstwa, architektury oraz muzyki.
Ul. Kopernika 32 m. 8, tel. 022 826 91 28, godz. 12 – 18.
flint
Mój przyjaciel lis - Kino Luna
W pełnym przygód, magicznym świecie przyrody wszystko może się zdarzyć. Nawet przyjaźń pomiędzy małą dziewczynką i młodą lisicą. Opowieść o wzajemnej sympatii bohaterek filmu jest dla reżysera Luca Jacqueta pretekstem do pokazania widzom niedostępnych dla człowieka rejonów życia lasu. Film urzeka zdjęciami, a niektóre ujęcia zapierają dech w piersiach.
Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 11.30.
Letnie lodowisko - CRS Bielany
Jeszcze nie minęły wakacje, a już można przymierzyć się do zimowych ferii. Gdzie? Na sztucznym lodowisku na Bielanach. Nietypowa jak na lato atrakcja cieszyć będzie amatorów jazdy na łyżwach codziennie do 21.września. Zacznie się od wielkiej imprezy. Na śmiałków czekają konkurencje sportowe, m.in. slalom z jajkiem i wyścigi sztafet. W disco na lodzie, obok łyżwiarzy, bawić się będą bajkowe postaci i śnieżynki.
Ul. Conrada 6, tel. 633 86 80, godz. 11 – 13.30.
Laboratorium od kuchni - DK ŚWIT
Proste odczynniki oraz sprzęty dostępne w każdej kuchni wystarczą, by wyizolować DNA cebuli. Przekonają się o tym uczestniczący w warsztatach edukacyjnych gimnazjaliści. Każdy będzie mógł zbudować model DNA i przeprowadzić prosty test genetyczny. Warsztaty staną się okazją do rozmowy na temat, czym jest DNA, dlaczego tylu ludzi się nim interesuje, a także – co nauka biologii ma wspólnego z kuchnią?
Ul. Wysockiego 11, informacja: tel. 022 811 01 05.
tr
Oregano
Karta zmienia się tu wraz z sezonem. Teraz dostaniemy np. kwiaty cukinii z serem gruyere, szparagi, rukolę i wiele dań z wybudowanego w ogródku grilla, na którym produkty są podwędzane w dymie z dębowych wiórów po beczkach, w których leżakował Jack Daniel’s. Zjemy m.in. rostbef argentyński z zielonym pieprzem (54 zł), grillowany ser haloumi z boczniakami (21 zł) oraz bataty, dymki i kukurydzę pieczone na wolnym ogniu z drzewa klonowego, obsypane świeżymi ziołami i podawane z dodatkiem lekko pikantnego sosu na bazie Ricotty i Jacka Daniel’sa (18 zł).
Ul. Bohaterów 14, Białołęka Dworska, tel. 022 425 59 64.
Nomia
W restauracyjnym ogródku przy Rynku Nowego Miasta można zamówić letnie dania, np. fetę na liściach rukoli z arbuzem i sosem vinaigrette (24 zł), chłodnik jogurtowo-ogórkowy z włoskimi orzechami i fetą (12 zł) czy sorbety: cytrynowy, grejpfrutowy i melonowy na słodkim ananasie z miętowym dressingiem (16 zł). Orzeźwiającym napojem jest herbata mrożona zielono-jaśminowa z limonką i miętą (9 zł). Rynek Nowego Miasta 13/15, tel. 022 831 43 79.
mq
Assai Samba, Francuz kongijskiego pochodzenia, znakomicie sprawdza się jako tancerz, pedagog i choreograf. Choć sam tańczy już od dziewiątego roku życia, to dla spóźnionych wciąż jest nadzieja. Już jutro, na warsztatach pod okiem mistrza, mogą nadrobić zaległości. Nawet jeśli nie dostaną się do Bertin Poire czy Clichy Paris Center (prestiżowych szkół, w których uczył się Samba), czeka ich sporo frajdy.
Najlepszym wyborem dla początkujących będą żywiołowe techniki afro. Organizatorzy zapraszają na ich lekcję do Domu Słowa Polskiego wieczorem o godz. 19.30, zapewniając, iż puls rodem z Czarnego Lądu pozwoli pozbyć się nadmiaru energii. Co prawda zajęcia ruszają znacznie wcześniej, bo już o godz. 14, niemniej wtedy mile widziani są ci już nieco z tańcem obyci i zainteresowani jazzem – zarówno w odmianach modern i latin, jak i tej klasycznej.
Dla wielu jazz nie kojarzy się z ruchem, nasuwając raczej na myśl zadymione knajpki poutykane gdzieś w miejskich zaułkach. A jednak tańczy się przy nim i jest to sztuka niełatwa – ruch odbywa się w wielu płaszczyznach, a poszczególnymi częściami ciała należy poruszać niezależnie. O klasie Assai Samby doskonale świadczy to, że dodatkowo opanował jeszcze hip-hop i kubańską salsę, w swojej strukturze odmienne. Wszechstronny tancerz ponoć lubi i umie dzielić się swoją wiedzą. Można się o tym przekonać osobiście do końca sierpnia. Warsztaty potrwają tydzień.
Marcin Flint
Ul. Miedziana 11a, godz. 14, tel. 0 666 849 749, wstęp 60 zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA