fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Po tysiąc złotych na zachętę

Ministerstwo Nauki ogłosiło listę uczelni, których studenci dostaną specjalne stypendium zachęcające do studiów technicznych
Pieniądze, miesięcznie ok. 1 tys. złotych, dostanie m.in. 30 studentów Politechniki Warszawskiej spośród tych, którzy dostali się na biotechnologię, i tyle samo przyszłych matematyków z Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie. Uczelnie te znalazły się na liście 47 szkół wyższych, które zostaną dofinansowane przez Ministerstwo Nauki w ramach programu wspierania kierunków studiów ważnych dla gospodarki.
Za takie resort uznał: inżynierię biomedyczną, mechatronikę, budownictwo, inżynierię środowiska, energetykę, elektrotechnikę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, matematykę, biotechnologię medyczną i rolniczą.
– W tym roku kształcenie studentów na tych kierunkach zamówiliśmy. Szkoły stanęły do konkursu. Wszystkie, poza czterema podlegającymi resortom zdrowia i obrony, które złożyły wnioski, spełniały kryteria konkursowe i dostały dofinansowanie – poinformowała wczoraj minister nauki Barbara Kudrycka.
1143 nowych studentów kierunków ścisłych dostanie w tym roku stypendium od ministerstwa
Jednym z kryteriów było zwiększenie naboru na tych kierunkach. Z danych ministerstwa wynika, że uczelniom udało się przyjąć o 2350 osób więcej niż rok temu. Teraz 1143 z nich przez trzy lata może liczyć na pieniądze od państwa. Na pierwszym roku o przyznaniu pomocy zdecydują wyniki matur, potem oceny z egzaminów.
Ponadto ministerstwo przekaże uczelniom z listy po 14 tys. zł na kształcenie studentów, a także pieniądze na kursy wyrównawcze z matematyki i fizyki. Program pochłonie w tym roku 86 mln zł z funduszy unijnych.
– Stypendia z ministerstwa są bardzo wysokie. Naukowe na uczelniach wynoszą zwykle ok. 300 zł, więc program rzeczywiście może zachęcić do studiowania na politechnikach – uważa prof. Jan Krysiński, rektor Politechniki Łódzkiej i przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
– To dopiero pilotaż programu, który zaplanowaliśmy do 2013 r. Liczymy, że do tego czasu liczba studentów na kierunkach zamawianych wzrośnie o prawie 21 tys. – mówi minister Kudrycka. – Na rynku brakuje inżynierów, konstruktorów, technologów medycznych. Dzięki funduszom unijnym liczymy, że więcej studentów będzie starało się dostać na kierunki politechniczne niż na społeczne i humanistyczne.
Dodatkowo 32 uczelnie zdobyły w drodze konkursu 44 mln zł na ten rok, m.in. na otwieranie nowych kierunków odpowiadających potrzebom gospodarki lub na rozwinięcie współpracy z pracodawcami.
W ten sposób resort chce zaradzić prognozom, które wynikają z badań rynku pracy zleconych przez ministerstwo: za rok w Polsce może brakować 55 tys. inżynierów. Za pięć lat – ponad 76 tys.
Lista uczelni, które będą przyznawać po 1 tys. zł stypendium
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA