fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Prałat Henryk Jankowski ponownie na ambonie

Prałat Henryk Jankowski
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Ksiądz od lipca głosi kazania. – Wcześniej nie mówił, bo sam nie chciał – twierdzi arcybiskup Gocłowski
Prałat nie głosił kazań od listopada 2004 r. Wówczas abp Tadeusz Gocłowski zdjął go z funkcji proboszcza po wszczęciu przez prokuraturę śledztwa w sprawie podejrzeń o molestowanie ministranta.
Od początku lipca ks. Henryk Jankowski znów przemawia w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Według tvp.info dlatego, że nowy arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głódź zniósł zakaz z 2004 r., który miał nałożyć abp Gocłowski. – Absolutnie nie jest to prawdą – mówi „Rz” abp Tadeusz Gocłowski. – Zdjąłem ks. Jankowskiego z probostwa, ale nie miał zakazu głoszenia kazań. Nie chciał, to nie głosił.
Arcybiskup Głódź powiedział z kolei portalowi TVP, że „cofnięcie zakazu głoszenia kazań jest wewnętrzną sprawą parafii i diecezji”.
Pewne jest, że abp Gocłowski raz zabronił ks. Jankowskiemu głosić kazania za antysemickie wypowiedzi. Było to w 1997 r. i zakaz obowiązywał przez rok.
Dlaczego ks. Jankowski od lipca znów przygotowuje homilie? Nie wiadomo. Wiadomo tylko, że w lipcu zmienił się administrator parafii. Został nim wprowadzony osobiście przez abp. Głódzia ks. Jan Jasiewicz.
Wprowadzenie nowego administratora oznacza, że nie zmieniła się sytuacja prawna ks. Jankowskiego. Po odwołaniu go z funkcji proboszcza i zatwierdzeniu tej decyzji przez watykańską Kongregację do spraw Duchowieństwa prałat odwołał się do Sygnatury Watykańskiej. Do czasu rozpatrzenia odwołania nie można powołać nowego proboszcza parafii św. Brygidy.
Prałat Jankowski w swoich lipcowych kazaniach mówił m.in. o Grzegorzu Napieralskim, szefie SLD, i Adamie Michniku, który według niego „dziś chce być arcycenzorem kazań i książek w Rzeczypospolitej”.
W homilii wygłoszonej 20 lipca:
Na różne stanowiska w aparacie władzy pchają się esbecy i coraz śmielej ujawniają swoje marzenia o powrocie do donosicielskich, zbrodniczych praktyk, a polityczne kreatury w osobach cynicznych działaczy postkomuny, takich jak Napieralski, składają dumnie urodzinowe życzenia ślepej wronie.
W rozmowie z serwisem internetowym tvp.info na temat politycznych aluzji w swych kazaniach:
Jak jest prawda, to ona sama się obroni.
Nie pozwolę, by Napieralski nas opluwał.
Adam Michnik mieszkał u mnie, jak wyszedł z więzienia. A Paweł Huelle to Żydzisko takie wstrętne.
—tvp.info
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA