fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Abp. Głódź cofnął zakaz głoszenia kazań prałatowi Jankowskiemu

Grzegorz Napieralski to "polityczna kreatura", a Adam Michnik "arcycenzorkazań i książek". Między innymi takie treści głosi od czterech tygodni ks.Henryk Jankowski w gdańskim kościele świętej Brygidy. Jak dowiedział sięserwis internetowy tvp.info, metropolita gdański cofnął prałatowi zakazgłoszenia kazań.
Zakaz publicznych wypowiedzi nałożył na prałata Jankowskiego były metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. Najpierw w 1997 roku na dwanaście miesięcy - za wypowiedziane podczas homilii ostrzeżenie, że "nie można tolerować mniejszości żydowskiej w polskim rządzie". Po raz kolejny głoszenia kazań arcybiskup zabronił prałatowi w 2004 roku, odwołał go też wówczas z probostwa parafii św. Brygidy. Jak ustalił serwis internetowy tvp.info, zakaz ten przed kilkoma tygodniami uchylił ustnie nowy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Efekt? Prałat Jankowski wygłosił już w kościele św. Brygidy cztery kazania. Wszystkie w niedziele podczas mszy o godz. 11. Nie obyło się bez akcentów politycznych. 20 lipca, w kazaniu poświęconym sytuacji Stoczni Gdańskiej, powiedział: "Na różne stanowiska w aparacie władzy pchają się esbecy i coraz śmielej ujawniają swoje marzenia o powrocie do donosicielskich, zbrodniczych praktyk, a polityczne kreatury w osobach cynicznych działaczy postkomuny,takich jak Napieralski, składają dumnie urodzinowe życzenia ślepej wronie". Odniósł się tym samym do niedawnych 85. urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Tydzień wcześniej, w niedzielę 13 lipca, ks. Jankowski mówił z kolei o zakłamaniu. "Wszak bezsensowności totalitarnego systemu, który wiedział wszystko najlepiej, co jest dobre, co jest prawdziwe, co jest moralne, a co jest niemoralne, doświadczył na własnej skórze Adam Michnik, który dziś chce być arcycenzorem kazań i książek w Rzeczpospolitej" - powiedział. Zestawił też redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" z "aparatczykiem z Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk".
W rozmowie z serwisem internetowym tvp.info ks. prałat Henryk Jankowski zapowiada, że nie zrezygnuje z zamieszczania w swoich kazaniach aluzji politycznych. - Jak jest prawda, to ona sama się obroni - twierdzi. Dodaje,że nie boi się protestów ze strony Grzegorza Napieralskiego, ani środowiska Gazety Wyborczej. - Nie pozwolę, by Napieralski nas opluwał - zapowiada. - Adam Michnik mieszkał u mnie, jak wyszedł z więzienia. A Paweł Huelle (pisarz, z którym prał. Jankowski procesował się za artykuł w"Rzeczpospolitej") to Żydzisko takie wstrętne - dodaje.
Komentarza odnośnie kazań ks. Jankowskiego odmówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. - Nie znam ich treści, a cofnięcie zakazu głoszenia kazań jest wewnętrzną sprawą parafii i diecezji - mówi w rozmowie z serwisem tvp.info hierarcha.
Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA