fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

SdPl może zniknąć ze sceny politycznej

Marek Borowski
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Marek Borowski od pierwszego sierpnia przestanie kierować Socjaldemokracją Polską. Taką decyzję ogłosił podczas posiedzenia Konwentu Krajowego partii. Niewykluczone, że ugrupowanie zostanie rozwiązane.
Wiceszef SdPl Bartosz Dominiak powiedział, że pierwszego sierpnia Borowski obejmie funkcję szefa Rady Politycznej SdPl.
Wybory nowego szefa partii odbędą się na przełomie września i października, do tego czasu partią "administrować" ma Dominiak.
Dominiak poinformował, że obradujący w sobotę Konwent zadecydował też o "zacieśnieniu współpracy z Partią Demokratyczną". Dodał, że rozważane jest m.in. połączenie obu kół parlamentarnych i wspólny start obu partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
O prawdopodobnym rozwiązaniu Socjaldemokracji donosi serwis TVP Info. Jeden ze scenariuszy zakłada fuzję z Partią Demokratyczną i powstanie nowego centrolewicowego ugrupowania, na czele którego może stanąć były minister spraw zagranicznych i obecny eurodeputowany Dariusz Rosati.
- Wiele osób w SdPl uważa, że nie ma sensu wybierać nowego przewodniczącego. Być może najlepszym wyjściem będzie po prostu rozwiązanie ugrupowania i stworzenie czegoś nowego wraz z PD - twierdzi rzecznik partii Arkadiusz Kasznia. Nie chce zdradzić, jaką nazwę może nosić nowa partia. A kto powinien stanąć na czele nowego ugrupowania? - Nasz kandydat na prezydenta w 2010 roku, którym powinien być Dariusz Rosati - odpowiada.
Rosati unika kategorycznych deklaracji. - To, co mówi Arkadiusz Kasznia, traktuję na razie jako jego prywatny pogląd. Na rozmowę o personaliach jest zdecydowanie za wcześnie. Mogę jedynie się zgodzić, że SdPl i PD powinny dążyć do stworzenia nowej centrolewicowej partii - mówi.
Założeniem nowego ugrupowania z SdPl zainteresowana jest także PD. - Już w tej chwili prowadzimy rozmowy programowe - potwierdza szef Demokratów Janusz Onyszkiewicz.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA