fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Jesteśmy najlepsi w bocianach

Biebrzańskie bociany w trakcie godów. Zdjęcie Artura Mikołajewskiego nagrodzone w wiosennej akcji liczenia ptaków
Rzeczpospolita
Zakończyło się wiosenne liczenie ptaków. Polska jest czwarta w Europie. Pierwsze obserwacje bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki zgłosiło w Polsce ponad 5 tys. osób.
W „Spring Alive” („Na skrzydłach wiosny”) brały udział wszystkie kraje w Europie. Najwięcej ptasich przylotów zarejestrowali Włosi (ponad 12 tys.), potem Irlandczycy i Rosjanie. Polacy uplasowali się na czwartym miejscu. Zdecydowanie jednak przodujemy w bocianach, których naliczyliśmy w Polsce blisko cztery tysiące.
Akcje liczenia ptaków są ważne ze względów ekologicznych. Na podstawie tych obserwacji tworzone są bowiem mapy pozwalające na bieżąco śledzić ptasie wędrówki wiosną. Służą one potem ornitologom i badaczom, dostarczając cennych informacji m.in. na temat postępujących zmian klimatu.
Dzięki danym przekazanym przez obserwatorów w Polsce wiemy na przykład, że tegoroczna wiosna, ta, która przybyła do nas wraz z ptakami, wyprzedziła astrologiczną o 16 dni.
Masowy przylot pierwszych bocianów został odnotowany w pierwszym tygodniu marca, najwięcej – 5 marca. Druga, potężna fala boćków dotarła do Polski w prima aprilis, a dwa tygodnie później rozpoczął się masowy przylot jaskółek dymówek.
Pierwszego bociana zaobserwował Aleksander Kalinowski, któremu 12 lutego wyraźnie zmęczony bociek przeciął drogę na trasie Środa Wielkopolska – Leszno. Rekordowo wcześnie, bo 3 marca, została wprowadzona obserwacja kukułki w województwie świętokrzyskim. Ptaka usłyszał Mirosław Kargula. (Kukułek w sumie naliczyliśmy jednak ledwie 745, a np. Włosi – 2493).
Natomiast najwcześniejsza obserwacja jaskółki dymówki (zarejestrowana przez Damiana Białasa) miała miejsce 5 marca w województwie dolnośląskim. 31 marca informację o obserwacji jerzyków w Świętokrzyskiem podała Ewa Urbańska.
Najwięcej ptaków (2582) naliczono w województwie mazowieckim.Rejestrujący ptaki w całej Polsce musieli sfotografować lub opisać pierwszą obserwację wybranego gatunku (bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki), zaznaczyć datę oraz miejsce obserwacji i wysłać tę dokumentację na adres biura OTOP lub stronę internetową www.sringalive.net. Najciekawsze zostały wyróżnione i nagrodzone. Publikujemy niektóre z nich.
Akcję zorganizowało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, pod patronatem „Rzeczpospolitej”.
Konkurs na obserwacje – wyróżnieniJerzy Gara, woj. dolnośląskie
Pierwszego w tym roku bociana w okolicach Kłodzka zaobserwowałem 25 marca ok. godz. 15.50. Kiedy po kilku godzinach spędzonych w terenie w poszukiwaniu przylatujących ptaków (ze szczególnym nastawieniem na bociany) wróciłem do domu i odpoczywałem na kanapie, przez okno zobaczyłem przelatującego boćka. Ptak nadleciał z kierunku wschodniego i poleciał nad centrum miasta, tam wykonał kilka okrążeń i poleciał nad komin z gniazdem. Tam zaczął krążyć, w tym czasie nadeszła niska, ciemna śnieżna chmura, bocian znikł z pola widzenia. Po przejściu chmury ptaka już nie było. Czekam na jego powrót lub przylot następnego bociana, który zasiedli gniazdo.
Hanna Rachwald, Gdańsk
Po raz pierwszy zobaczyłam jerzyki w tym roku w sobotę rano 10 maja. A właściwie wykrył je mój kot, siedzący na parapecie. Jerzyki uwijały się za oknem (IV piętro w bloku) szybko i zwinnie, wywołując równie szybkie zwroty głowy kota. Uznałam, że wiosna jest w pełni...
Magdalena Zawadzka, Warszawa
Mieszkam na osiedlu Bródno w Warszawie i odkąd pamiętam w małych, okrągłych otworach wentylacyjnych pod dachem gniazdowały jerzyki (niestety w zeszłym roku w jednym z odnawianych bloków zalepiono je kratkami – na szczęście tylko te od frontu:)) Przedwczoraj (6 maja), gdy wyszłam o zmierzchu na spacer usłyszałam nad głową charakterystyczne „pogwizdywanie”.
10 ptaszków kołowało nad blokiem próbując „wylądować” w zakratowanych otworach. Wczoraj jednak zauważyłam, że zlatują się wieczorem do tych nie „ulepszonych” kratkami otworów wentylacyjnych,. Tam, na szczęście nie spotka ich żadna „niespodzianka” w postaci krat itp.
m.j.-l.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA